XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2013 Band Day

Note: Closed as a high school 2014 (now a middle school)


Year 2013
Director Jeramiah Bowman
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonemore
Additional Staff Program Coordinator: Dean Westman; Music Arranging: Matt Harloff, Nick Hartgrove; Visual Design: Daniel Wiles; Brass: Tyler Claycomb, Pete Roznowski; Woodwinds: James Middleton; Percussion: Nick Johns, Phil Wells; Guard: Lynel Curd; Music/Visual Consult: Derek Ellinger
Drum Majors Jacob Denney, Brandon Holloway, Jasper Jameson, Phil McCully
Show Theme/Title Reflections
Total Members 105
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 90.85
Prelims - 86.45 (2nd place)
Other Band Day Awards Class AAA 2nd place; Best Music
Other Contests Centerville - 2nd place
Delaware County - 2nd place
Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 1st place
Noblesville - 1st place
Winchester - 2nd place
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

Year 2012
Directors John Clark, Jeramiah Bowman
Assistant Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonemore
Additional Staff Lynel Curd, Rashaad Williams, Devin Slaven, Eric Salazar, Emily Gouch, Parker James, Zach Himes, Kyle Ivy, Mike Andrews
Show Theme/Title Resurgence
Repertoire Resurgence (by Larry Clark)
Foundry (by John Mackey)
Seal Lullaby (by Eric Whitacre)
Siorai September (by Samuel Hazo)
Total Members 100
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 90.15
Prelims - 87.25 (2nd place)
Other Band Day Awards Class AAA 2nd place; Best Visual, Auxiliary
Other Contests Centerville - 2nd place
Noblesville - 1st place
Jay County - 3rd place
Muncie Southside - 2nd place
Wayne County - 1st place

Year 2011
Director Stephen Driscoll
Assistant Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonemore
Additional Staff Chris Day, Sean Sumwalt, Mike Andrews, Brenton Anderson, Devon Slaven, Corey Hartley, Rashaad Williams, Kyle Ivy, Joe Poio
Show Theme/Title Passing the Torch
Repertoire Olympiada (by Samuel Hazo)
Unending Legacy (by Barry Milner)
Total Members 75
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 86.55
Prelims - 83.15 (3rd place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Visual, Auxiliary
Other Contests Centerville - 1st place
Noblesville - 1st place
Jay County - 1st place
Muncie Southside - 2nd place
Wayne County - 2nd place

Year 2010
Directors Joe Poio, Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonemore
Additional Staff Mike Andrews, Chris Day, Kyle Ivy, Cara Thornberry, Sean Sumwalt, Devin Slaven, Brenton Anderson, Corey Hartley, Stephen Driscoll
Show Theme/Title S.O.S. - Save Our Spirit
Repertoire They Shall Run and Be Free (by Brant Karrick)
Raging Machine (by Brian Balmages)
Total Members 89
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 87.30
Prelims - 84.05 (3rd place)
Other Band Day Award Large Band - Best Auxiliary
Other Contests Centerville - 1st place
Muncie Southside - 1st place
Jay County - 1st place
Delaware County - 1st place

Year 2009
Directors Joe Poio, Chuck Reynolds
Auxiliary Director Rhonda Reynolds
Additional Staff Sean Sumwalt, Mike Andrews, Brenton Anderson, Jeff Newton, Kyle Ivy, Chris Day, Matt Spoonmore
Show Theme/Title Back to Business
Repertoire Spitfire (by Gary Gilroy)
Frenzy (by Andrew Boysen Jr.)
Total Members 100
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 85.95
Prelims - 84.95 (2nd place)
Other Contests Centerville - 1st place
Muncie Southside - 2nd place
Jay County - 2nd place
Delaware County - 2nd place
Winchester - 1st place

Year 2008
Director Joe Poio
Assistant Director Chuck Reynolds
Auxiliary Director Rhonda Reynolds
Additional Staff Sean Sumwalt, Mike Andrews, Steven Slavin, Devin Slavin, Brenton Anderson, Jeff Newton, Corey Hartley, Kyle Ivy, Chris Day
Show Theme/Title Fusion
Repertoire Rhythm Danse
Fusion (Parts 2 & 3)
Total Members 95
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 89.45
Prelims - 85.95 (3rd place)
Other Band Day Awards Large Band - Best General Effect, Auxiliary
Other Contests Centerville - 1st place
Delaware County - 2nd place
Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place

Year 2007
Director Joe Poio
Auxiliary Director Rhonda Reynolds
Additional Staff Chuck Reynolds, Chris Day, Kyle Ivy, Mike Andrews, Eric Reffitt, Brenton Anderson, Kim Wilhoit, Brent Wilhoit
Repertoire Exultate
Perthshire Majesty
Rush
Total Members 94
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 90.35
Prelims - 87.05 (2nd place)
Other Band Day Award Large Band - Best Auxiliary
Other Contests Centerville - 1st place
Delaware County - 2nd place
Winchester - 1st place
Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 2nd place

Year 2006
Director Chuck Reynolds
Auxiliary Director Rhonda Reynolds
Additional Staff Kim Wilhoit, Brent Wilhoit, Chris Day, Kyle Ivy, Eric Reffitt, Mike Andrews, Brad Dobbs, John Clark, Corey Hartley, Joya Lewis, Brenton Anderson, Amanda Lorrison
Repertoire Bandancing (by Jack Stamp)
Total Members 115
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 91.50
Prelims - 88.05 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Visual, Auxiliary
Other Contests Centerville - 1st place
Muncie Southside - 1st place
Jay County - 1st place
Delaware County - 1st place
Winchester - 1st place

Year 2005
Director Chuck Reynolds
Auxiliary Director Rhonda Reynolds
Additional Staff Kim Wilhoit, Brent Wilhoit, Joe Poio, Chris Day, Kyle Ivy, Mike Andrews, Eric Reffitt, Brad Dobbs, Stephen Driscoll, Corey Hartley, & Drill Design by Robin Shaw
Drum Majors Brandon Lewis, Dustin Lawson
Repertoire Grant Them Enternal Rest (by Andrew Boysen Jr.)
Total Members 117
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 89.40
Prelims - 86.80 (2nd place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Visual, Auxiliary
Other Contests Martinsville - 1st place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place
Jay County - 1st place
Delaware County - 2nd place

Year 2004
Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Kim Wilhoit
Additional Staff Joe Poio, Corey Hartley, John Clark, Lacey Kreigh, Kyle Ivy, Chris Day, Mike Andrews, Eric Reffitt, Brent Wilhoit
Drum Major Brandon Lewis
Repertoire Nostradamus (by Otto Schwartz)
Total Members 135
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 93.25
Prelims - 84.70 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Contests Martinsville - 1st place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place
Jay County - 1st place

Year 2003
Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Kim Wilhoit
Repertoire Fate of the Gods (by Steven Reineke)
Total Members 106
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 89.45
Prelims - 88.40 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, Visual, Auxiliary
Other Contests Martinsville - 1st place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place
Jay County - 1st place
Delaware County - 1st place

Year 2002
Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Kim Wilhoit
Repertoire Persis (by James L. Hosay)
Total Members 102
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 88.30
Prelims - 86.30 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary
Other Contests Muncie Southside - 2nd place
Winchester - 1st place
Jay County - 1st place
Delaware County - 1st place

Year 2001
Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Kim Wilhoit
Show Theme/Title A Tribute to Martin Luther King
Repertoire And the Multitude With One Voice Spoke (by James L. Hosay)
Total Members 89
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 87.75
Prelims - 83.05 (2nd place)
Other Contests Shelby County - 2nd place
Winchester - 1st place
Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 2nd place
Anderson - 2nd place
Delaware County - 2nd place

Year 2000
Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Kim Wilhoit
Repertoire Sinfonia Voci (by David Holsinger)
Total Members 59
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 81.25
Prelims - 77.60 (2nd place)
Other Band Day Award Large Band - Best Auxiliary
Other Contests Shelby County - 2nd place
Winchester - 2nd place
Jay County - 2nd place
Anderson - 2nd place
Delaware County - 2nd place

Year 1999
Director John Clark
Show Theme/Title A Symphonic Triptych
Repertoire A Choral Fanfare
A Gaelic Blessing
O Be Joyful
Total Members 57
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 75.75
Prelims - 74.70 (3rd place)
Other Contests Winchester - 3rd place
Shelby County - 3rd place
Anderson - 4th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 3rd place

Year 1998
Director John Clark
Repertoire Magnificat (by John Rutter)
Total Members 64
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 75.00
Prelims - 73.55 (4th place)
Other Contests Winchester - 8th place
Anderson - 3rd place
Jay County - 5th place
Delaware County - 9th place

Year 1997
Director John Clark
Show Theme/Title Selections from "Les Miserables"
Total Members 56
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 68.50
Prelims - 69.20 (7th place)
Other Contests Winchester - 6th place
Johnson County - 5th place
Anderson - 4th place
Jay County - 7th place
Delaware County - 7th place

Year 1996
Band Day Did not participate

Year 1995
Director John Clark
Repertoire Festival Mass
Total Members 65
Band Day 6th place
Band Day Score Prelims - 69.25
Other Contests Winchester - 4th place
Johnson County - 8th place
Delaware County - 3rd place
Jay County - 4th place

Year 1994
Director John Clark
Repertoire Gloria (by John Rutter)
Total Members 64
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 66.90
Prelims - 60.20 (8th place)
Other Contests Anderson - 5th place
Jay County - 4th place

Year 1993
Director John Clark
Show Theme/Title Selections from The Planets (by Gustav Holst)
Repertoire Mars
Venus
Uranus
Jupiter
Total Members 67
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 66.90
Prelims - 65.05 (3rd place)
Other Contests Jay County - 3rd place
Anderson - 2nd place
Delaware County - 3rd place

Year 1992
Director John Clark
Show Theme/Title Selections from "Beauty & the Beast"
Repertoire Beauty & the Beast/Prologue/Belle
Be Our Guest
Beauty & the Beast
Total Members 65
Band Day 10th place
Band Day Score Prelims - 60.90 (9th place-tie)
Other Contests Johnson County - 3rd place
Jay County - 5th place
Anderson - 5th place
Delaware County - 5th place

Year 1991
Director John Clark
Repertoire Back to the Future
Hot! Hot! Hot!
What a Friend We Have in Jesus
Total Members 73
Band Day 13th place
Other Contests Jay County - 4th place
Anderson - 7th place
Delaware County - 4th place

Year 1990
Director John Clark
Repertoire Make His Praise Glorious/Power Station
Land of Make Believe
How Great Thou Art
Total Members 60
Band Day 16th place
Band Day Score Prelims - 57.20 (11th place)
Other Contests Delaware County - 9th place
Anderson - 7th place

Year 1989
Director John Clark
Repertoire Payload/Farandole
Old Black Magic
Amazing Grace/Over the Rainbow
Total Members 55
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 53.40
Prelims - 58.90 (9th place)
Other Contests Anderson - Class A 3rd place
Delaware County - Class A 5th place
Jay County - Class A 3rd place

Year 1988
Director John Clark
Drum Major Charles Porter
Repertoire Fanfare and Theme
Selections from "Big River" including Waiting for the Light to Shine & Muddy Water
Old Man River
Total Members 56
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 64.10
Other Contests Anderson - Class A 4th place
Delaware County - Class A 5th place
Jay County - Class A 3rd place

Year 1987
Director Dr. Roberto-Juan Gonzalez
Repertoire Heat Wave
Stormy Weather
Singin' in the Rain
[Song title unknown]
Over the Rainbow
Total Members 72
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 66.00
Other Contests Anderson - Class A 4th place
Delaware County - Class A 2nd place
Jay County - Class A 2nd place

Year 1986
Director Dr. Roberto-Juan Gonzalez
Repertoire [Song title unknown]
Johnny B. Goode
Say You, Say Me
Total Members 80
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 58.60
Other Contests Anderson - Class A 6th place
Delaware County - Class A 6th place

Year 1985
Director Ronald W. McGranahan
Drum Major Krissy Hubbell
Repertoire Veracruz
The Way We Were
Total Members 55
Band Day 12th place
Band Day Score Finals - 68.07
Other Contests Delaware County - Class A 5th place
Winchester - Class A 6th place

Year 1984
Director Ralph Ewell
Drum Major Tim Cumings
Repertoire Rhapsody iin Blue
Blues Skies/Blue Danube Waltz/Birth of the Blues
Rhapsody in Blue
Total Members 84
Band Day 4th place
Band Day Score Finals - 83.26
Other Band Day Award Small Band - 1st place
Other Contests Delaware County - Class A 7th place
Anderson - Class A 4th place
Jay County - Class A 4th place

Year 1983
Directors Ralph Ewell, Mike Ragan, Peggy McGuigan
Drum Majors Kay Trimble, Rodney McNeill
Repertoire Spanish Fever
Farandole
Total Members 85
Band Day 11th place
Band Day Score Finals - 69.87
Other Band Day Award Small Band - 1st place
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Winchester - Class A 6th place
Anderson - Class A 2nd place
Jay County - Class A 3rd place

Year 1982
Directors Les Miller, Peggy McGuigan, Lydia Murrell
Drum Majors Kay Trimble, Rodney McNeill
Total Members 100
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 3rd place
Winchester - Class A 5th place
Madison Heights - Class B 1st place

Year 1981
Directors Les Miller, Peggy McGuigan, Lydia Murrell
Repertoire Promenade/The Hut of Baba Yaga/Great Gate of Kiev
Santa Esmeralda
Home/Brand New Day
Total Members 110
Band Day 15th place
Band Day Score Finals - 974
Other Contests Delaware County - Class A 6th place
Winchester - Class A 5th place
Jay County - 6th place

Year 1980
Directors Les Miller, Peggy McGuigan, Lydia Murrell
Repertoire Mambo
Santa Esmeralda
Let it Be Me
Total Members 106
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 949
Other Contests Delaware County - Class A 10th place
Winchester - Class A 8th place
Jay County - 6th place

Year 1979
Director Les Miller
Repertoire Walk Him Up the Stairs
Children of Sanchez
Higher and Higher
Total Members 115
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 942
Other Contest Delaware County - Class A 6th place

Year 1978
Director Les Miller
Total Members 151
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 903
Other Contests Delaware County - Class A 14th place
Winchester - Class A 9th place

Year 1977
Director John H. Hamer
Repertoire (partial) Sir Duke
MacArthur Park
Total Members 135
Band Day 12th place
Band Day Score Finals - 1001
Other Contest Delaware County - Class A 7th place

Year 1976
Directors John H. Hamer, Penny Watkins
Repertoire (partial) Bound for the Promised Land
Theme from SWAT
Total Members 154
Band Day 20th place
Band Day Score Prelims - 795
Other Contest Delaware County - Class A 5th place
Other Event Ball State Band Day - Class A 1st place

Year 1975
Directors John H. Hamer, Penny Watkins
Total Members 176
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 869
Prelims - 842 (11th place)
Other Contest Delaware County - Class A 3rd place

Year 1974
Directors John H. Hamer, Penny Watkins
Total Members 186
Band Day 11th place
Band Day Score Finals - 850
Other Contest Delaware County - Class A 4th place

Year 1973
Directors John H. Hamer, Roberta Litherland
Total Members 150
Band Day 32nd place
Other Contest Delaware County - Class A 6th place
Other Event Ball State Parade of Bands - Class A 3rd place

Year 1972
Director John H. Hamer
Total Members 160
Band Day 15th place
Other Contest Delaware County - Class A 6th place

Year 1971
Director John H. Hamer
Total Members 125
Band Day 28th place-tie
Other Contest Delaware County - Class A 5th place

Year 1970
Band Day Did not participate

Year 1969
Director Bruce R. Smith
Repertoire Colonel Bogey March
Hey Jude
Total Members 73
Band Day 32nd place
Other Contest Delaware County - Class A 9th place

Year 1968
Band Day Did not participate

Year 1967
Director Robert E. Dwiggins
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 9th place

Year 1966
Director Robert E. Dwiggins
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 7th place

Year 1965
Director Robert E. Dwiggins
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 8th place

Year 1964
Director Robert E. Dwiggins
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 7th place

Year 1963
Band Day Did not participate

Note: School opened in 1962