Band Day Small Band Awards
To encourage smaller schools with small bands to compete at Band Day, awards were presented to the Top 5 scoring small bands beginning in 1982. At that time, a small band was defined as 78 or fewer playing members. In 1983, the definition was changed to 60 or fewer playing members from a school with enrollment in grades 9-12 of no more than 750 students. Beginning in 1988, the Top 8 scoring small bands received awards and, in 1989, the enrollment criteria was adjusted to 650 or fewer students. These awards were discontinued in 2012 and replaced with class awards.
1982 | 1983 |
---|---|
1 Delta (Muncie) Finalist | 1 Muncie Southside Finalist |
2 Marion Finalist | 2 Blue River Valley (Mt. Summit) Finalist |
3 Norwell (Ossian) Finalist | 3 Wabash Finalist |
4 Pendleton Heights Finalist | 4 Lapel |
5 Wabash Finalist | 5 Westview (Topeka) |
1984 | 1985 |
---|---|
1 Muncie Southside Finalist | 1 Southmont (Crawfordsville) Finalist |
2 Blue River Valley (Mt. Summit) | 2 Westview (Topeka) Finalist |
3 Lapel | 3 Knightstown Community |
4 Wabash | 4 Cowan (Muncie) |
5 Lakeland (LaGrange) | 5 Lapel |
1986 | 1987 |
---|---|
1 Southmont (Crawfordsville) Finalist | 1 Alexandria-Monroe Finalist |
2 Monroe Central (Parker City) Finalist | 2 Eastbrook (Marion) Finalist |
3 Westview (Topeka) | 3 Monroe Central (Parker City) |
4 Blue River Valley (Mt. Summit) | 4 Indian Creek (Trafalgar) |
5 Wabash | 5 Blue River Valley (Mt. Summit) |
1988 | 1989 |
---|---|
1 Indian Creek (Trafalgar) Finalist | 1 Monroe Central (Parker City) Finalist |
2 Monroe Central (Parker City) Finalist | 2 Cowan (Muncie) |
3 Alexandria-Monroe | 3 Northeastern (Fountain City) |
4 Wabash | 4 Wabash |
5 Blue River Valley (Mt. Summit) | 5 Indian Creek (Trafalgar) |
6 North Vermillion (Cayuga) | 6 North Vermillion (Cayuga) |
7 Lakeland (LaGrange) | 7 Lapel |
8 Churubusco | 8 South Newton (Kentland) |
1990 | 1991 |
---|---|
1 Monroe Central (Parker City) Finalist | 1 Monroe Central (Parker City) Finalist |
2 Indian Creek (Trafalgar) Finalist | 2 Indian Creek (Trafalgar) Finalist |
3 Hagerstown Finalist | 3 Hagerstown Finalist |
4 Cowan (Muncie) Finalist | 4 Northeastern (Fountain City) |
5 Southmont (Crawfordsville) | 5 Danville Community |
6 Wabash | 6 Centerville |
7 Lapel | 7 Cowan (Muncie) |
8 South Putnam (Greencastle) | 8 Southmont (Crawfordsville) |
1992 | 1993 |
---|---|
1 Monroe Central (Parker City) Finalist | 1 Paul Harding (Fort Wayne) Finalist |
2 Indian Creek (Trafalgar) Finalist | 2 Indian Creek (Trafalgar) Finalist |
3 Northeastern (Fountain City) Finalist | 3 Centerville Finalist |
4 Paul Harding (Fort Wayne) Finalist | 4 Wabash Finalist |
5 Hagerstown Finalist | 5 Lapel Finalist |
6 Danville Community | 6 Hagerstown Finalist |
7 Westfield | 7 Westfield |
8 Cowan (Muncie) | 8 Westview (Topeka) |
1994 | 1995 |
---|---|
1 Winchester Community Finalist | 1 Winchester Community Finalist |
2 Indian Creek (Trafalgar) Finalist | 2 Indian Creek (Trafalgar) Finalist |
3 Monroe Central (Parker City) Finalist | 3 Paul Harding (Fort Wayne) Finalist |
4 Paul Harding (Fort Wayne) Finalist | 4 Blue River Valley (Mt. Summit) Finalist |
5 Hagerstown Finalist | 5 Cowan (Muncie) Finalist |
6 Blue River Valley (Mt. Summit) Finalist | 6 Wabash Finalist |
7 Lapel | 7 Southmont (Crawfordsville) |
8 Wabash | 8 Knightstown Community |
1996 | 1997 |
---|---|
1 Indian Creek (Trafalgar) Finalist | 1 Winchester Community Finalist |
2 Paul Harding (Fort Wayne) Finalist | 2 Indian Creek (Trafalgar) Finalist |
3 Wabash Finalist | 3 Cowan (Muncie) Finalist |
4 Hagerstown Finalist | 4 Hagerstown Finalist |
5 Lapel | 5 Centerville Finalist |
6 Cowan (Muncie) | 6 Wabash Finalist |
7 Southmont (Crawfordsville) | 7 Paul Harding (Fort Wayne) |
8 Blue River Valley (Mt. Summit) | 8 Southmont (Crawfordsville) |
1998 | 1999 |
---|---|
1 Winchester Community Finalist | 1 Centerville Finalist |
2 Centerville Finalist | 2 Hagerstown Finalist |
3 Indian Creek (Trafalgar) Finalist | 3 Southmont (Crawfordsville) Finalist |
4 Hagerstown Finalist | 4 Indian Creek (Trafalgar) Finalist |
5 Wabash Finalist | 5 Knightstown Community Finalist |
6 Cowan (Muncie) Finalist | 6 Cowan (Muncie) |
7 Union County (Liberty) | 7 Wabash |
8 Paul Harding (Fort Wayne) | 8 Union County (Liberty) |
2000 | 2001 |
---|---|
1 Centerville Finalist | 1 Centerville Finalist |
2 Southmont (Crawfordsville) Finalist | 2 Southmont (Crawfordsville) Finalist |
3 Wabash Finalist | 3 Hagerstown Finalist |
4 Cowan (Muncie) Finalist | 4 Cowan (Muncie) Finalist |
5 Hagerstown Finalist | 5 Wabash Finalist |
6 Fountain Central (Veedersburg) Finalist | 6 Fountain Central (Veedersburg) Finalist |
7 Frankton | 7 Knighstown Community |
8 Union County (Liberty) | 8 Union County (Liberty) |
2002 | 2003 |
---|---|
1 Winchester Community Finalist | 1 Centerville Finalist |
2 Southmont (Crawfordsville) Finalist | 2 Southmont (Crawfordsville) Finalist |
3 Centerville Finalist | 3 Hagerstown Finalist |
4 Monroe Central (Parker City) Finalist | 4 Sheridan Finalist |
5 Hagerstown Finalist | 5 Wabash Finalist |
6 Wabash Finalist | 6 Cowan (Muncie) Finalist |
7 Lapel Finalist | 7 Lapel Finalist |
8 Cowan (Muncie) | 8 Fountain Central (Veedersburg) |
2004 | 2005 |
---|---|
1 Centerville Finalist | 1 Centerville Finalist |
2 Monroe Central (Parker City) Finalist | 2 Winchester Community Finalist |
3 Wabash Finalist | 3 Wabash Finalist |
4 Sheridan Finalist | 4 Southmont (Crawfordsville) Finalist |
5 Cowan (Muncie) Finalist | 5 Hagerstown Finalist |
6 Southmont (Crawfordsville) Finalist | 6 Cowan (Muncie) Finalist |
7 Hagerstown Finalist | 7 Monroe Central (Parker City) |
8 Lapel Finalist | 8 Sheridan Finalist |
2006 | 2007 |
---|---|
1 Centerville Finalist | 1 Centerville Finalist |
2 Wabash Finalist | 2 Hagerstown Finalist |
3 Sheridan Finalist | 3 Wabash Finalist |
4 Hagerstown Finalist | 4 Cowan (Muncie) Finalist |
5 Southmont (Crawfordsville) Finalist | 5 Sheridan |
6 Cowan (Muncie) Finalist | 6 Frankton |
7 Lapel Finalist | 7 Lapel |
8 Monroe Central (Parker City) | 8 Union County (Liberty) |
2008 | 2009 |
---|---|
1 Centerville Finalist | 1 Southmont (Crawfordsville) Finalist |
2 Southmont (Crawfordsville) Finalist | 2 Hagerstown Finalist |
3 Hagerstown Finalist | 3 Centerville Finalist |
4 Frankton Finalist | 4 Wabash Finalist |
5 Lapel Finalist | 5 Union County (Liberty) Finalist |
6 Wabash | 6 Lapel |
7 Cowan (Muncie) | 7 Lapel |
8 Elwood Community | 8 Morristown |
2010 | 2011 |
---|---|
1 Southmont (Crawfordsville) Finalist | 1 Winchester Community Finalist |
2 Hagerstown Finalist | 2 Centerville Finalist |
3 Centerville Finalist | 3 Union County (Liberty) Finalist |
4 Frankton Finalist | 4 Hagerstown Finalist |
5 Elwood Community | 5 Frankton Finalist |
6 Lapel | 6 Sheridan Finalist |
7 Lincoln (Cambridge City) | 7 Elwood Community |
8 Union County (Liberty) | 8 Lincoln (Cambridge City) |