XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2010 Band Day


Year 2021
Band Day Did not participate

Year 2020
Band Day Contest not held

Years 2014 - 2019
Band Day Did not participate

Year 2013
Director Elliott Lentz
Auxiliary Director Kristen Hoffman
Drum Major Alyssa Allen
Show Theme/Title The Rite
Repertoire The Rite of Spring (by Igor Stravinky)
Total Members 38
Band Day 28th place
Band Day Score Prelims - 48.10

Year 2012
Band Day Did not participate

Year 2011
Director Jason J. Kahl
Auxiliary Directors Stacy Cummings, Miranda Wood
Additional Staff Robin Shaw - Visual, Mark Sternberg - Percussion, Kerry Webb - Percussion, Christian Ward, Michael Richardson, Wes Winn, Rania El-Kareh, Adam McDaniel
Drum Major Ethan Hardwick
Show Theme/Title Jubilation
Repertoire Fanfare and Flourishes (by James Curnow)
Jubilation Suite (by Richard Saucedo)
Total Members 56
Band Day 26th place
Band Day Score Prelims - 47.95

Year 2010
Director Jason J. Kahl
Auxiliary Directors Stacy Cummings, Miranda Wood
Additional Staff Robin Shaw, Hilary Rogers, Mark Sternberg, Kerry Webb, Christian Ward, Rania Kareh, Adam McDaniel, Kelly Walton, Mark Walton, Steven Georges
Drum Majors Taylor Blackford, Ethan Hardwick
Show Theme/Title Rising Dragons
Repertoire Rising Dragons (by Robert W. Smith)
Fantasy on a Japanese Folk Song (by Samuel Hazo)
Total Members 54
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 52.60

Year 2009
Director Jason J. Kahl
Show Theme/Title Where the Buffalo Roam
Total Members 49
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 55.35
Other Band Day Award Small Band - 6th place

Year 2008
Director Jason J. Kahl
Auxiliary Director Hilary Rogers
Additional Staff Robin Shaw - Visual, Kerry Webb, Mark Sternberg, Lyndley Clarkson, Christian Ward, Randa Mason, Michael Richardson
Drum Majors Patrick Smith, Brett Williams
Show Theme/Title Layers
Repertoire Reflections of Form (by Richard Saucedo)
Layers (by Richard Saucedo)
Mind (by Richard Saucedo)
Total Members 52
Band Day 26th place
Band Day Score Prelims - 52.20

Year 2007
Director Jason J. Kahl
Auxiliary Director Courtney Byrnes
Additional Staff Robin Shaw - Visual; Lyndley Clarkson, Amy Scott, Nate Hamilton, Christian Ward, Andrew Christian, Mark Sternberg, Michael Richardson
Drum Major Megan Byrnes
Show Theme/Title Not Afraid to Dream
Repertoire Call of the Mountain (by Joseph Curiale)
Not Afraid to Dream (by Brian Balmages)
Total Members 40
Band Day 28th place
Band Day Score Prelims - 42.45

Year 2006
Director Jason J. Kahl
Auxiliary Directors Ryan Miller, Courtney Byrnes
Additional Staff John Gray - Percussion, Lance Howard - Brass, Kendra McFarland - Woodwinds
Drum Major Megan Byrnes
Show Theme/Title Frozen
Repertoire Minimally Speaking
Urban Dances
Total Members 36
Band Day 35th place
Band Day Score Prelims - 31.80

Years 1985 - 2005
Band Day Did not participate

Year 1984
Director William C. Laughlin
Total Members 58
Band Day Did not participate
Other Contest Shelby County - Class B 4th place

Year 1983
Director William C. Laughlin
Total Members 62
Band Day Entered - withdrew
Other Contests Shelby County - Class B 4th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 5th place

Year 1982
Director Harvey Schlatter
Total Members 82
Band Day Did not participate
Other Contest Shelby County - Class B 4th place

Year 1981
Director Harvey Schlatter
Total Members 82
Band Day Did not participate
Other Contests Shelby County - Class B 3rd place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 3rd place

Year 1980
Director Harvey Schlatter
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 6th place

Year 1979
Director Harvey Schlatter
Total Members 77
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 12th place

Years 1973 - 1978
Band Day Did not participate

Year 1972
Director Joseph Eisenhut
Band Day Did not participate
Other Contest Shelby County - Class B 3rd place

Year 1971
Band Day Did not participate

Year 1970
Director Joseph Eisenhut
Total Members 72
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 5th place
Shelby County - Class B 3rd place

Year 1969
Director Joseph Eisenhut
Band Day Did not participate
Other Contests Shelby County - Class C 1st place
Delaware County - Class B 5th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 4th place

Year 1968
Director Joseph Eisenhut
Total Members 51
Band Day Did not participate
Other Contest Indiana State Fair Farmer's Day Parade - Participant

Year 1967
Director Joseph Eisenhut
Band Day Did not participate
Other Contest Shelby County - Class C 3rd place

Year 1966
Director John Sitton
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 10th place

Year 1965
Director John Sitton
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

Year 1964
Band Day Did not participate

Year 1963
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 10th place
Decatur County - Class A 4th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - Participant

Year 1962
Band Day Did not participate
Other Contest Shelby County - Class B Participant

Year 1961
Band Day Did not participate
Other Contest Shelby County - Class B Participant

Years 1954 - 1960
Band Day Did not participate

Years 1948 - 1953
Band Day Participation unknown

Year 1947
Band Day Did not participate