XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2019 Band Day


Year 2021
Band Day See Frankton-Lapel Community Marching Band

Year 2020
Band Day Contest not held

Year 2019
Director Eric Bailey
Auxiliary Director Ashtyn Melton
Additional Staff Kelsey Byrum, Ashley Miller
Show Theme/Title A Million Dreams
Repertoire Highlights from "The Greatest Showman"
Total Members 22
Band Day 29th place
Band Day Score Prelims - 48.275
Other Band Day Award Class A Best Auxiliary
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 12th place
Muncie Central - 20th place
Anderson - 21st place
Winchester - 17th place
Other Event Purdue Band Day

Year 2018
Director Eric Bailey
Assistant Director Lindsay Knee
Auxiliary Directors Ashley Miller, Ashtyn Melton
Additional Staff Kelsey Byrum, Anna Epperly, Scott Epperly
Show Theme/Title Tranquility & Triumph
Repertoire Our Kingsland Spring (by Samuel Hazo)
The Forge of Vulcan (by Michael Sweeney)
Total Members 20
Band Day 30th place
Band Day Score Prelims - 47.075
Other Contests Monroe Central Clinic
Winchester - 21st place

Year 2017
Director Eric Bailey
Auxiliary Director Ashley Miller
Additional Staff Kelsey Byrum, Payne Hannah
Show Theme/Title Journey of Man
Repertoire Journey of Man, Parts 1, 2, 3 (by Jutras, Botnen & Melton, arr. by Richard L. Saucedo)
Total Members 15
Band Day 42nd place
Band Day Score Prelims - 45.24
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 17th place
Muncie Central - 22nd place
Winchester - 19th place

Year 2016
Band Day Did not participate

Year 2015
Director James Handshoe
Assistant Director John Williams
Show Theme/Title Oppression and Freedom
Repertoire Pathways (by Gary P. Gilroy)
Total Members 32
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 64.625
Other Band Day Awards Class A 3rd place; Best Percussion
Other Contests Jay County - 10th place
Muncie Central - 9th place
Noblesville - 11th place

Year 2014
Director James Handshoe
Assistant Director John Williams
Additional Staff Cory Chapman, Amanda Shannonhouse, Ashley Shields
Show Theme/Title Battlefield
Repertoire KA - Pursuit
Salvation is Created
KA - Battlefield
Total Members 36
Band Day 14th place
Band Day Scores Finals - 73.70
Prelims - 73.85 (14th place)
Other Band Day Awards Class A 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Jay County - 10th place
Muncie Central - 9th place
Noblesville - 9th place
Winchester - 9th place

Year 2013
Director James Handshoe
Assistant Director John Williams
Repertoire Iron Horse Express (by Gary Gilroy)
Total Members 32
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 63.80
Other Band Day Awards Class A 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Jay County - 11th place
Muncie Southside - 9th place
Noblesville - 12th place
Winchester - 11th place

Year 2012
Director James Handshoe
Assistant Director John Williams
Drum Major Hannah Showalter
Show Theme/Title Invictus
Repertoire Journey of Man, Parts 1, 2, 3
Total Members 43
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 79.65
Prelims - 77.80 (9th place)
Other Band Day Awards Class AA 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Jay County - 9th place
Muncie Southside - 9th place-tie
Wayne County - 7th place
Winchester - 7th place

Year 2011
Director James Handshoe
Assistant Director Mark Walton
Additional Staff Brayton Mendenhall - Guard Choreography; Alyssa Balbaugh - Guard Director; Alyssa Myers - Percussion
Band Captain Hannah Showalter
Show Theme/Title Bank Heist
Repertoire Night Watch, Movements 1 & 2
King Kong Finale
Total Members 56
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 74.05
Prelims - 64.80 (13th place)
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Jay County - 12th place
Muncie Southside - 12th place-tie
Wayne County - 9th place
Winchester - 8th place

Year 2010
Director James Handshoe
Assistant Director Mark Walton
Additional Staff Alyssa Balbrugh - Guard Instructor; Jacob Brunsman - Percussion; Kevin Moore - Choreography; Sam Willman - Visual/Woodwinds; Kelly Walton - Visual/Brass
Show Theme/Title Electricity
Repertoire Electricity (by Brian Balmages)
Aftershock (by Paul Clark)
Total Members 43
Band Day 14th place
Band Day Scores Finals - 64.65
Prelims - 63.85 (13th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Muncie Southside - 12th place
Jay County - 12th place
Delaware County - 14th place

Year 2009
Director James Handshoe
Assistant Director Robby Hampton
Show Theme/Title Moon Thoughts
Total Members 44
Band Day 24th place
Band Day Score Prelims - 44.95
Other Contests Centerville - 14th place
Muncie Southside - 15th place
Jay County - 16th place

Year 2008
Director James Handshoe
Assistant Director Scott Epperly
Auxiliary Director Lindsey Sharpe
Show Theme/Title Black Forest
Repertoire Black Forest Overture
Total Members 42
Band Day 15th place
Band Day Scores Finals - 63.95
Prelims - 58.85 (14th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Delaware County 15th place
Jay County - 14th place
Muncie Southside - 17th place
Winchester - 10th place

Year 2007
Director Joe Dodridge
Assistant Director Scott Epperly
Auxiliary Director Lindsey Sharpe
Additional Staff Anna Epperly, Sara Dodridge
Drum Majors Eric Silvers
Show Theme/Title Ragtime
Repertoire Ragtime
Your Daddy's Son
Henry Ford
Total Members 43
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 52.60
Other Band Day Award Small Band - 6th place
Other Contests Delaware County 18th place
Winchester - 10th place
Jay County - 13th place
Muncie Southside - 17th place

Year 2006
Director Joe Dodridge
Assistant Directors Scott Epperly,Anna Epperly
Auxiliary Directors Lindsey Sharpe, Kim Sharpe
Repertoire Serekunda
Into the Light
Cantus: Song of Aeolus
Total Members 38
Band Day 24th place
Band Day Score Prelims - 40.55
Other Contests Muncie Southside - 14th place
Jay County - 14th place
Delaware County - 15th place
Winchester - 10th place

Year 2005
Director Joe Dodridge
Repertoire Los Cuervos
El Gato Triste
Echano
Total Members 30
Band Day 28th place
Band Day Score Prelims - 41.43
Other Contests Muncie Southside - 17th place
Winchester - 14th place
Jay County - 13th place
Delaware County - 19th place

Year 2004
Director Joe Dodridge
Assistant Director Sara Dodridge
Auxiliary Director Lindsey Sharpe
Show Theme/Title Selections from "Fiddler on the Roof"
Repertoire Fiddler on the Roof
To Life
Sunrise, Sunset
The Bottle Dance
Total Members 21
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 40.95
Other Contests Muncie Southside - 16th place
Winchester - 15th place
Jay County - 12th place

Year 2003
Director Kristopher J. Harney
Assistant Director Brad Scott
Show Theme/Title Music from "Shrek"
Repertoire All Star
I'm On My Way
Dance to the Music
I'm a Believer
Total Members 24
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 45.20
Other Contests Muncie Southside - 15th place
Jay County - 15th place
Delaware County - 18th place

Year 2002
Director Christopher Rensing
Drum Major Anna Freeze
Show Theme/Title Music from "The Wizard of Oz"
Repertoire If I Only Had a Brain
We're Off to See the Wizard
Wicked Witch Theme
Ding Dong the Witch is Dead
Total Members 25
Band Day 26th place
Band Day Score Prelims - 44.25
Other Contests Delaware County - 20th place

Year 2001
Director Kristopher J. Harney
Show Theme/Title Music of Aaron Copeland
Repertoire Fanfare for the Common Man
Appalachian Spring
Total Members 37
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 45.15
Other Contests Delaware County - 15th place
Winchester - 11th place
Anderson - 6th place
Jay County - 12th place
Shelby County - 5th place
Muncie Southside - 11th place

Year 2000
Director Kristopher J. Harney
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Repertoire Maria
Mambo
Cool
Tonight
Total Members 27
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 50.75
Other Band Day Award Smalll Band - 7th place
Other Contests Shelby County - 4th place
Jay County - 11th place
Anderson - 6th place
Winchester - 8th place
Delaware County - 16th place

Year 1999
Director Kristopher J. Harney
Repertoire R-E-S-P-E-C-T
Everybody Needs Somebody
Messing' with the Kid
Total Members 35
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 51.10
Other Contests Shelby County - 8th place
Anderson - 14th place
Jay County - 13th place
Winchester - 14th place
Delaware County - 15th place

Year 1998
Director Kristopher J. Harney
Show Theme/Title Music of John Williams
Repertoire Star Wars
Jurassic Park
Jaws
Superman
Total Members 30
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 44.85
Other Band Day Award Small Band - Best Auxiliary
Other Contests Anderson - 13th place
Delaware County - 13th place

Years 1982 - 1997
Band Day Did not participate

Year 1981
Director Bob Shipley
Repertoire Wild, Wild West/Taras Bulba/How the West Was Won
You're Never Fully Dressed Without a Smile/We'd Like to Thank You Herbert Hoover/On a Bicyle Built for Two
She Believes in Me
Total Members 72
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 900

Year 1980
Directors Bob Shipley, Karen Shipley
Band Day Did not participate
Other Contest North Webster Mermaid Festival - Small School 4th place

Year 1979
Directors Bob Shipley, Karen Shipley
Band Day Did not participate
Other Contest North Webster Mermaid Festival - Small School 3rd place

Years 1973 - 1978
Band Day Did not participate

Year 1972
Director Ronald W. Hoffer
Drum Major Ron Mitchell
Repertoire Fanfare
Night and Day
On the Sunny Side of the Street
Total Members 85
Band Day 59th place

Year 1971
Director Ronald W. Hoffer
Total Members 94
Band Day 44th place

Year 1970
Director David Koehler
Drum Major Randy Hobbs
Repertoire Sweet Georgia Brown
Total Members 90
Band Day 42nd place
Band Day Score Prelims - 690

Year 1969
Director Robert C. Barker
Drum Major Randy Thomas
Repertoire Night & Day
Sunny Side of the Street
Ballet Overture
Total Members 70
Band Day 56th place

Year 1968
Director Robert C. Barker
Drum Major Sheila Whitten
Repertoire Great Gate of Kiev
Take Me Along
Total Members 62
Band Day 54th place

Years 1963 - 1967
Band Day Did not participate

Year 1962
Director Robert C. Barker
Band Day Did not participate
Other Contest Indiana State Fair Farmer's Day Parade - Participant

Years 1954 - 1961
Band Day Did not participate

Years 1948 - 1953
Band Day Participation unknown

Year 1947
Band Day Did not participate