XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2022 Band Day


Year 2022
Director Joel Good
Assistant Directors Brendan Kaiser, Rebecca Cloud
Percussion Director Mark Hendrickson
Color Guard Director Ric VanSkyock
Additional Staff Ben Schepers, Aubrey Landis, Caleb Hines, Jamesin Parker, AnnaMarie Kelly, Dustin Marsee, Riley McKissick
Drum Majors Ryanne Lacy, Cassandra Wisner
Show Theme/Title Cherish
Repertoire Rejoice the Season! (by Rob Romeyn)
Silent Night (by Sean O'Loughlin)
Sparkling Lights (by Matt Conaway)
Total Members 70
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 93.950
Prelims - 89.663 (2nd place)
Other Band Day Awarda Class AAA 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Centerville - 3rd place
Jay County - 3rd place
Winchester - 2nd place

Year 2021
Director Joel Good
Assistant Director Rebecca Cloud
Color Guard Director Ric VanSkyock
Percussion Director Mark Hendrickson
Additional Staff Amy Fletcher - Drill/Marching; Brent Wilhoit - Visual Design; Ben Schepers - Brass; Bryce Styles - Brass; Aubrey Landis - Visual Staff; Jamesin Parker - Woodwinds; Ben Boskin - Brass; Riley McKissick - Color Guard; Jacob Wilson - Pit Percussion; Dustin Marsee - Drum Line; Garrison Garland - Sound Mixing; Cristian Good - Sound Design
Drum Majors Brooklyn Goforth, Ryanne Lacy
Show Theme/Title The Greatest Generation
Repertoire Flights of Passage (by Kent Rausch)
With Quiet Courage (by Larry Daehn)
Total Members 80
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 91.263
Prelims - 90.938 (2nd place)
Other Band Day Awards Class AAA 2nd place
Other Contests Centerville - 3rd place
Jay County - 4th place
Muncie Central - 4th place
Winchester - 1st place

Year 2020
Band Day Contest not held

Year 2019
Director Joel Good
Assistant Directors Amy Fletcher, Jordan Pike, Ben Schepers
Auxiliary Directors Ric VanSkyock, Christy Martin
Additional Staff Drill Design/Marching: Amy Fletcher; Percussion: Mark Hendrickson, Kevin Shockley, Garrison Garland, Olivia Gundrum; Woodwinds: Amber Hines, Jamesin Parker; Brass: James Roberts, Dillon Moreland; Visual Consultant: Brent Wilhoit
Drum Major Rylee Wills
Show Theme/Title Love is LOUDER
Repertoire Undercover of Night (by Stephen Melillo)
Only Light, Only Love (by Leslie Gilreath)
Infinite Hope (by Brian Balmages)
Total Members 100
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 86.438
Prelims - 85.675 (7th place)
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 7th place
Jay County - 7th place
Muncie Central - 7th place
Winchester - 7th place

Year 2018
Director Jeremiah Boes
Assistant Directors Ben Schepers, Jordan Pike
Drum Majors Maria Batt, Breanna Leach
Show Theme/Title The Fall of Man
Repertoire The Witch and The Saint (by Steven Reineke)
Total Members 95
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 86.05
Prelims - 85.90 (5thplace)
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 2nd place
Winchester - 4th place

Year 2017
Director Jeremiah Boes
Assistant Directors Amy Fletcher, Ben Schepers
Drum Majors Breanna Leach, Kyle Ullom
Show Theme/Title The FORCE of Nature
Repertoire Stormsworks, Mvt. 1 - Timestorm (by Stephen Melillo)
O Magnum Mysterium (Serenity) (by Ola Gjeilo)
In Flight (by Samuel Hazo)
Total Members 96
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 91.00
Prelims - 88.30 (3rd place)
Other Band Day Award Class AAA 3rd place
Other Contests Centerville - 6th place
Jay County - 4th place-tie
Muncie Central - 6th place
Winchester - 3rd place

Year 2016
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Directors Jeremiah Boes, Amy Fletcher
Auxiliary Directors Rick VanSkyock, Mackenzie Mehaffey
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design/Marching; Mark Hendrickson, Garrison Garland - Percussion; Jordan Pike, Ben Schepers, Andy Wegg - Brass; Sarah Schepers, Dylan Keiser - Woodwinds; Shelby Ellingwood - Color Guard; Ben Brown - Sound & Technology; Brent Wilhoit - Visual Consultant
Drum Majors Adam Hollinger, Kendra Holliger
Show Theme/Title COLORS of CHARACTER
Repertoire Meridian (by Ola Gjeilo)
Total Members 96
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 92.625
Prelims - 89.975 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Music, Visual, General Effect
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 1st place
Muncie Central - 1st place

Year 2015
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Directors Jeremiah Boes, Amy Fletcher
Auxiliary Director Rick VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design/Marching; Mark Hendrickson, Garrison Garland - Percussion; Jordan Pike, Ben Schepers, Andy Wegg - Brass; Sarah Schepers, Dylan Keiser - Woodwinds; Shelby Ellingwood - Color Guard; Ben Brown - Sound & Technology; Brent Wilhoit - Visual Consultant
Drum Majors Levi Baldridge, Kevin Craig
Show Theme/Title With Trumpets and Cymbals
Repertoire Lauds (Praise High Day) (by Ron Nelson)
Perthshire Majesty (by Samuel Hazo)
Tempered Steel (by Charles R. Young)
Total Members 93
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 92.9.25
Prelims - 91.35 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Music, General Effect
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 1st place
Noblesville - 1st place
Winchester - 1st place

Year 2014
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Director Rick VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design/Marching; Jeff O'Rear, Evan Moore - Percussion; Tim Fights, Ben Schepers, Zach Bower - Brass; Stacey Briggs, Jonathan Daugherty - Woodwinds; Ben Brown - Sound & Technology; Brent Wilhoit - Visual Consultant
Drum Majors Makenzie Winger, Levi Baldridge, Gavin Craig
Show Theme/Title Shoot for the Moon...
Repertoire Half Moon on the Hudson (by Michael Sweeney)
Moondance (by Van Morrison)
Triumphant Fanfare (by Richard Saucedo)
Total Members 74
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 92.00
Prelims - 90.60 (2nd place)
Other Band Day Awards Class AAA 2nd place; Best Music
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 1st place
Jay County - 1st place
Muncie Central - 1st place
Winchester - 1st place

Year 2013
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Director Rick VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design/Marching; Jeremiah Boes, Jeff O'Rear - Percussion; Tim Fights, Skylar Aichinger - Brass; Stacey Briggs, Daniel Flesher - Woodwinds; Ben Brown - Sound & Technology; Brent Wilhoit - Visual Consultant
Drum Major Alex Greene
Show Theme/Title DAVID: Facing Life's Giants
Repertoire Dark Night of the Soul (by Ola Gjeilo)
Total Members 80
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 92.70
Prelims - 87.55 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Visual, General Effect
Other Contests Centerville - 1st place
Delaware County - 1st place
Jay County - 1st place
Winchester - 1st place

Year 2012
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Director Rick VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design; Jeremiah Boes, Tim Bennett - Percussion; Tim Fights, Pete Roznowski - Brass; Allen Doty, Ashley Stewart - Woodwinds; Ben Brown - Sound & Technology; Tabby Huddleston, Toddy Newby - Color Guard Design
Drum Majors Thomas Bigelow, Derek Jessup
Show Theme/Title IF IT IS TO BE...IT IS UP TO ME!
Repertoire Meridian (by Ola Gjeilo)
Total Members 75
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 91.60
Prelims - 87.95 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Music, General Effect, Percussion
Other Contests Centerville - 3rd place
Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place

Year 2011
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Director Rick VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design; Jeramiah Bowman, Jeremiah Boes - Percussion, Ryan Shaneyfelt, Pete Roznowski - Brass, Ashley Stewart - Woodwinds, Tabby Huddleston, Toddy Newby - Color Guard
Drum Majors Joshua Epley, Andrew Wegg
Show Theme/Title The Road Not Taken (by Robert Frost)
Repertoire One With the Wind (by Matt Conaway)
Total Members 74
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 88.30
Prelims - 85.60 (1st place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Contests Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place

Year 2010
Director Matthew D. Smiley
Auxiliary Director Rick VanSkyock
Additional Staff Brad Wilson, Andi Kerr, Jessica Lewis, Matt Daly, Mike Linville, Ashley Stewart, Jeff Gentry
Drum Majors Jennifer Greene, D.J. Shannon
Show Theme/Title For We Wrestle Not!
Repertoire For We Wrestle Not!
Nearer My God to Thee
Total Members 115
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 77.70
Prelims - 74.55 (7th place)
Other Contests Centerville - 4th place
Muncie Southside - 6th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 10th place
Winchester - 5th place

Year 2009
Director Matthew D. Smiley
Auxiliary Directors Jessica Lewis, Elisha Esterbrook
Additional Staff Brad Wilson, Mitch Snyder, Dana Milner, Rachel Gerwig, Mike Linville, Chance Varner, Matt Daly, Jeff Gentry
Drum Majors Pete Roznowski, Jon Thornburg
Show Theme/Title Kaleidoscope
Repertoire A Beautiful Mind (by James Horner)
Machine (William Bolcom)
Total Members 113
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 79.45
Prelims - 78.85 (7th place)
Other Contests Centerville - 7th place
Muncie Southside - 5th place
Jay County - 7th place
Delaware County - 9th place
Winchester - 4th place

Year 2008
Director Matthew D. Smiley
Auxiliary Directors Katie Smoot, Angela Smoot, Jessica Lewis
Additional Staff Brad Wilson, Stephen Driscoll, Mike Linville, Andrew Sloniker, Dana Milner, Mitch Snyder, David Rees
Drum Majors Ashley Stewart, Garren Harter, Aubrey Gooden
Show Theme/Title The Ark and the Covenant - The Story of Noah's Ark
Repertoire Cadillac of the Skies (by John Williams)
Dies Irae (Giuseppe Verdi)
The Land Race (by John Williams)
Total Members 90
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 81.45
Prelims - 79.95 (6th place)
Other Contests Centerville - 7th place
Delaware County - 6th place
Jay County - 7th place
Muncie Southside - 8th place
Winchester - 5th place

Year 2007
Director Matthew D. Smiley
Auxiliary Director Angela Smoot
Additional Staff Ben Simmons, Andy Simmons, Brad Wilson, Mitch Snyder, Devin Anderson, Dana Milner, Leslie Eadens, Heidi Jones
Drum Major Stephanie Bigelow
Show Theme/Title One Day
Repertoire Fanfare for a Golden Sky
Nightsong
Awakening Hills
Total Members 70
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 77.70
Prelims - 76.65 (6th place)
Other Contests Centerville - 6th place
Delaware County - 7th place
Winchester - 5th place
Jay County - 6th place
Muncie Southside - 8th place

Year 2006
Band Day Did not participate

Year 2005
Director Daniel W. Merkamp
Assistant Director Julie Ross
Additional Staff Ann Fost, Crysal Reeves, Tia Edwards, Mike Wilson, Chad McCoy, Kathy Wallace, Mary Ella Malone, Chris Tupling, Dave Rees, Mitch Snyder, Devin Anderson, Kyle Newman, Craig Webster, Todd Clevenger, Nick Neukom
Drum Majors Leslie Eadens, Ryan Shaneyfelt
Repertoire La Fiesta Mexicana (by H. Owen Reed)
Total Members 70
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 75.35
Prelims - 74.85 (5th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place
Other Contests Muncie Southside - 7th place
Winchester - 6th place
Delaware County - 5th place

Years 2003 - 2004
Band Day Did not participate

Year 2002
Directors Daniel W. Merkamp, Matt Smiley
Drum Majors Andy Simmons, Tyler Smoot
Show Theme/Title Reflections
Repertoire Caccia & Chorale
Brave New World
Total Members 62
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 77.30
Prelims - 77.40 (5th place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Visual, Percussion
Other Contests Muncie Southside - 3rd place
Winchester - 4th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 4th place

Years 1999 - 2001
Band Day Did not participate

Year 1998
Director Douglas R. Fletcher
Drum Majors James Reinbold, Chad McCoy
Repertoire Variations on a Korean Folk Song
Total Members 66
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 89.05
Prelims - 84.65 (2nd place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Contests Winchester - 3rd place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 3rd place

Year 1997
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Travis Golliher
Show Theme/Title Praises!
Repertoire A Mighty Fortress is Our God
Chorale
Lauds (Praise High Day)
Total Members 76
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 86.20
Prelims - 85.45 (3rd place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Contests Winchester - 3rd place
Anderson - 5th place
Jay County - 2nd place
Delaware County - 3rd place

Year 1996
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Brett Reinbold
Show Theme/Title Heart, Mind...& Soul
Total Members 78
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 86.10
Prelims - 84.20 (2nd place)
Other Band Day Award Large Band - Best Marching
Other Contests Winchester - 2nd place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 3rd place
Anderson - 3rd place

Year 1995
Directors Douglas R. Fletcher, Jeffrey Carnall
Drum Major Brett Reinbold
Show Theme/Title Russian Classics
Repertoire Procession of the Nobles
Salvation is Created/Dance of the Tumblers
Russian Christmas Music
Total Members 64
Band Day 2nd place
Band Day Score Prelims - 80.25
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Contests Delaware County - 5th place
Johnson County - 2nd place
Winchester - 3rd place

Year 1994
Director Douglas R. Fletcher
Show Theme/Title Music of John Williams
Repertoire Liberty Fanfare
Theme from "Schindler's List"/Jim's New Life from "Empire of the Sun"
Theme from "Jurassic Park"
Total Members 53
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 74.15
Prelims - 68.95 (3rd place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, General Effect, Percussion
Other Contests Anderson - 2nd place
Jay County - 3rd place

Years 1987 - 1993
Band Day Did not participate

Year 1986
Director Brad Roberts
Assistant Director Scott Spradling
Drum Majors Shari Spradling, Jenny Cox
Repertoire Organ Symphony
Samba de Rollins
Total Members 114
Band Day Did not participate
Other Contests Anderson - Class A 3rd place
Jay County - Class A 3rd place

Year 1985
Band Day Did not participate

Year 1984
Director Brad Roberts
Assistant Director Scott Spradling
Drum Major Tim Ray
Repertoire Appalachian Spring
Total Members 100
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 6th place
Anderson - Class A 2nd place
Jay County - Class A 3rd place

Year 1983
Band Day Did not participate

Year 1982
Director Max Jones
Assistant Director Bill Deal
Drum Major Jim Hoffman
Total Members 116
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Madison Heights - Class A 1st place
Jay County - 3rd place

Year 1981
Director Max Jones
Assistant Director Bill Deal
Total Members 108
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 5th place

Year 1980
Director Max Jones
Assistant Director Glenn Weil
Total Members 104
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 2nd place
Jay County - 3rd place

Year 1979
Band Day Did not participate

Year 1978
Director Max Jones
Total Members 108
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 2nd place
Jay County - 2nd place

Year 1977
Band Day Did not participate

Year 1976
Director Max Jones
Crown Imperial Crown Imperial
London Bridge
Selections from "How the West Was Won"
Total Members 140
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 2nd place
Winchester - Class A 2nd place
Jay County - 2nd place

Year 1975
Band Day Did not participate

Year 1974
Director Max Jones
Total Members 120
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place

Year 1973
Director Max Jones
Band Day Did not participate
Other Contest North Webster Mermaid Festival - Large School 2nd place

Year 1972
Director Max Jones
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 2nd place

Year 1971
Director Max Jones
Total Members 75
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

Year 1970
Band Day Did not participate

Year 1969
Director Richard Buehler
Band Day Did not participate
Other Contest North Webster Mermaid Festival - Small School 3rd place

Year 1968
Director Richard Buehler
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 3rd place

Years 1966 - 1967
Band Day Did not participate

Note: School name changed from Lee L. Driver High School to Winchester Community High School.


Year 1965
Director Charles R. Buckley
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 7th place

Year 1964
Director Charles R. Buckley
Repertoire Riff Interlude
Band Day 32nd place
Band Day Score 387

Year 1963
Director Charles R. Buckley
Repertoire Fine and Dandy
Stormy Weather
Consider Yourself
Band Day 51st place
Band Day Score 192

Year 1962
Director Charles R. Buckley
Repertoire Highlights from Broadway Musicals
Band Day 29th place-tie
Band Day Score 185

Year 1961
Director Charles R. Buckley
Repertoire Marching Cha Cha
Band Day 29th place-tie
Band Day Score 182

Year 1960
Director Charles R. Buckley
Band Day 32nd place-tie
Band Day Score 171

Year 1959
Director Charles R. Buckley
Band Day Disqualified - over time limit
Band Day Score 101

Note: School name changed from Winchester High School to Lee L. Driver High School.


Years 1958
Director Donald Traub
Total Members 50
Band Day 43rd place
Band Day Score 144

Year 1957
Director Donald Traub
Band Day 52nd place
Band Day Score 142

Year 1956
Director Donald Traub
Band Day 25th place-tie
Band Day Score 148

Year 1955
Director Donald Traub
Band Day 22nd place
Band Day Score 67

Year 1954
Director Donald Traub
Band Day 11th place-tie
Band Day Score 77

Year 1953
Director Charles Varmatta
Band Day Entered - result unknown

Year 1952
Director Robert Ferris
Band Day Entered - result unknown

Years 1948 - 1951
Band Day Participation unknown

Year 1947
Band Day Did not participate