XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2017 Band Day


Year 2021
Band Day Did not participate

Year 2020
Band Day Contest not held

Year 2018 - 2019
Band Day Did not participate

Year 2017
Director William Woodruf
Assistant Directors Kaitlyn Whinery, Lee Fritz
Drum Majors Nicholas Rhoads, Trace Goodwin
Show Theme/Title The Choice We Make
Repertoire Metrodance
DarkHeart
Rumble of the High Plains
Total Members 23
Band Day 35th place
Band Day Score Prelims - 51.675
Other Contests Centerville -14th place
Muncie Central - 23rd place
Noblesville - 19th place
Winchester - 18th place

Year 2016
Director William Woodruf
Assistant Director Kaitlyn Whinery
Guard Choreographer Amy Allen
Drum Major Nicholas Rhoads
Show Theme/Title Dreamers of Dreams
Repertoire Pure Imagination
Shadows Unleashed
Dark Prophecy
Total Members 20
Band Day 40th place
Band Day Score Prelims - 43.975
Other Contests Centerville -16th place
Muncie Central - 24th place

Years 2014 - 2015
Band Day Did not participate

Year 2013
Director William Woodruf
Assistant Directors Ellen Terry, Parker Terry, Lee Fritz
Drum Majors Liz Hendricks
Show Theme/Title Ninjas in Fedoras
Repertoire Vertigo
Total Members 19
Band Day 34th place
Band Day Score Prelims - 41.55
Other Contests Centerville -10th place
Jay County - 14th place
Muncie Southside - 16th place
Noblesville - 21st place
Winchester - 16th place

Year 2012
Director William Woodruf
Assistant Directors Ellen Terry, Parker Terry, Lee Fritz
Drum Majors Madison Miller
Show Theme/Title The Machine
Repertoire Foundry
Total Members 17
Band Day 27th place
Band Day Score Prelims - 51.75
Other Band Day Award Class A 2nd place
Other Contests Noblesville - 11th place place
Jay County - 15th place
Muncie Southside - 18th place
Wayne County - 17th place
Winchester - 16th place

Year 2011
Director William Woodruf
Assistant Director Ellen Terry
Show Theme/Title The Demon Barber
Total Members 18
Band Day 37th place
Band Day Score Prelims - 34.95
Other Band Day Award Class A 2nd place
Other Contests Noblesville - 10th place place
Jay County - 19th place
Wayne County - 15th place
Winchester - 12th place

Year 2010
Band Day Did not participate

Year 2009
Director Cara Thornberry
Auxiliary Directors Teresa Kelly, Rhonda Reynolds
Additional Staff Derrick Braswell, Billy Cox, Bryan DeWitt, Chuck Reynolds, Eric Thornbury, Devin Slavin
Drum Majors Heather Slee, Haleigh Mann, Juliann Nelson
Show Theme/Title Half-Mast
Repertoire At Dawn They Slept
An American Elegy
Flight of Valor
Total Members 28
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 69.40
Prelims - 70.50 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Centerville - 10th place
Muncie Southside - 10th place
Jay County - 10th place
Delaware County - 11th place
Winchester - 5th place

Year 2008
Director Art Conner
Assistant Director Eric Bailey
Auxiliary Directors Sue Ellen Sopher - Director, Rhonda Reynolds - Assistant
Additional Staff Cara Thornberry, Chuck Reynolds, James Atkins, Ryan Thompson, Mike Wilson
Drum Majors Daniel Border, Dylan Hiner, Justin Mann
Show Theme/Title Welcome to Swing Street - A Salute to Tony Bennett
Repertoire Rags to Riches
I Left My Heart in San Francisco
Sing You Sinners
Total Members 32
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 54.15
Other Band Day Award Small Band - 6th place
Other Contests Delaware County - 9th place
Jay County - 10th place
Muncie Southside - 10th place
Winchester - 7th place

Year 2007
Director Art Conner
Assistant Director Eric Bailey
Auxiliary Directors Sue Ellen Sopher - Director, Rhonda Reynolds - Assistant
Additional Staff Drill - Eric Bailey; Music - Chuck Reynolds; Percussion - Craig Rogers; Austin Foster, Mike Wilson, Leah Leland
Drum Majors Heather Kastner, Lindsay Knee
Repertoire The Witch and the Saint (by Steven Reineke)
Total Members 38
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 66.21
Prelims - 64.22 (12th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Delaware County - 9th place
Winchester - 5th place
Muncie Southside - 10th place

Year 2006
Director Art Conner
Assistant Director Eric Bailey
Auxiliary Directors Lydia Goodwin, Todd Hinton - Directors, Emily Lynn - Assistant
Additional Staff Visual Coordinator - Bret Winterheimer; Drill - Doug Goodwin; Music - Chad Gayso; Percussion Book - Keith Farney; Percussion Instructor - Rebekah Weaver; Asst. Percussion Instructor - Ben Handel; Mike Wilson, Austin Foster and Nick Perez
Drum Majors Kaitlyn Whinery, Anna Willmert
Show Theme/Title Pathways
Repertoire Road to Perdition
Total Members 41
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 69.60
Prelims - 69.40 (7th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place
Other Contests Muncie Southside - 8th place
Jay County - 7th place
Delaware County - 12th place
Winchester - 7th place

Year 2005
Director Art Conner
Additional Staff Doug Goodwin, Eric Bailey, Mike Wilson, Alex Snyder, Chad Gayso, Keith Farney, Derek Winstead, Sabrina Paxton, Tyla Doss, Lydia Goodwin - Guard, Rebekah Weaver - Percussion
Drum Majors Chris Ross, Kristin Slee, Katy Merriman
Show Theme/Title The Science of Fire - Spark; Firestorm; Regeneration
Repertoire Pilatus - Mountain of Dragons (by Steven Reineke)
Total Members 46
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 73.48
Prelims - 73.35 (6th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 6th place
Winchester - 5th place
Jay County - 4th place
Delaware County - 7th place

Year 2004
Director Art Conner
Auxiliary Director Tyla Doss
Additional Staff Doug Goodwin, Keith Farney, Greg Genna, Eric Bailey, Mark McKowen, Mike Wilson
Drum Majors Austin Foster, Kylie Carpenter
Show Theme/Title RED SKY AT MORNING - The Art of a Storm
Repertoire Warning - Category V (by Adam Ardner & Doug Goodwin)
Lento - The Rains (by Philip Sparke)
Into the Storm - Landfall (by Robert W. Smith)
Total Members 49
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 74.95
Prelims - 70.70 (7th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 12th place
Winchester - 8th place
Jay County - 5th place

Year 2003
Directors Art Conner, Adam Ardner
Drum Majors Austin Foster, Kylie Carpenter
Show Theme/Title Music from a British Master - Gustav Holst
Repertoire Prelude
Moorside March
Intermezzo from First Suite in E-Flat
Song Without Words from Second Suite in F
March from First Suite in E-Flat
Total Members 40
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 65.65
Prelims - 68.90 (11th place)
Other Band Day Awards Small Band - 5th place; Best Percussion
Other Contests Muncie Southside - 10th place
Winchester - 8th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 7th place

Year 2002
Director Art Conner
Drum Majors Stephanie Cusak, Justin Spring
Repertoire Variations on a Korean Folk Song
Total Members 33
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 68.60
Prelims - 65.75 (14th place)
Other Band Day Award Small Band - 6th place
Other Contests Muncie Southside - 7th place
Winchester - 6th place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 6th place

Year 2001
Director Art Conner
Show Theme/Title The Brain
Repertoire Clans Requiem Cordom Polka
Horkinsinchord Concerto
Cocoon
Harmony Lara
Short Ride in a Fast Machine
Total Members 35
Band Day 15th place
Band Day Scores Finals - 59.35
Prelims - 56.25 (15th place)
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Delaware County - 9th place
Muncie Southside - 6th place
Winchester - 7th place

Year 2000
Director Art Conner
Show Theme/Title The American West
Repertoire The Promise of Living
The Magnificent Seven
Silverado
Total Members 36
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 65.56
Prelims - 63.45 (10th place)
Other Band Day Awards Small Band - 3rd place; Best Marching
Other Contests Delaware County - 7th place
Anderson - 4th place
Winchester - 3rd place

Year 1999
Director Art Conner
Show Theme/Title From the New World
Repertoire New World Symphony
Total Members 47
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 54.90
Other Band Day Award Small Band - 7th place
Other Contests Jay County - 8th place
Shelby County - 6th place
Winchester - 10th place
Anderson - 9th place
Delaware County - 10th place

Year 1998
Director Art Conner
Show Theme/Title The Legend of the Four Chaplains
Repertoire The Light Eternal
Total Members 49
Band Day 15th place
Band Day Scores Finals - 58.00
Prelims - 57.60 (14th place)
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Delaware County - 12th place
Winchester - 11th place
Anderson - 7th place
Jay County - 8th place

Year 1997
Director Art Conner
Drum Majors Adam Hahn, Alan Craft
Show Theme/Title The Sacred Music of John Rutter
Repertoire Festival Prelude
Gaelic Blessing
O Clap Your Hands
Total Members 47
Band Day 15th place
Band Day Scores Finals - 60.95
Prelims - 55.90 (16th place)
Other Band Day Award Small Band - 6th place
Other Contests Delaware County - 9th place
Johnson County - 4th place
Jay County - 11th place
Winchester - 8th place

Year 1996
Director Art Conner
Drum Major Amy Gackenheimer
Show Theme/Title Russian Images
Repertoire Festive Overture
Salvation is Created
Pictures at an Exhibition
Total Members 50
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 58.50
Prelims - 60.35 (10th place)
Other Band Day Awards Small Band - 3rd place; Best Auxiliary
Other Contests Delaware County - 7th place
Winchester - 5th place
Jay County - 6th place
Johnson County - 5th place
Paul Harding - 5th place

Year 1995
Director Art Conner
Drum Major Alinda Richards
Show Theme/Title Selections from "The Music Man"
Repertoire 76 Trombones
'Til There Was You
Pick a Little, Talk a Little/Goodnight Ladies
Goodnight My Someone
76 Trombones
Total Members 45
Band Day 14th place
Band Day Score Prelims - 62.15
Other Band Day Award Small Band - 6th place
Other Contests Delaware County - 9th place
Winchester - 8th place
Johnson County - 8th place
Paul Harding - 3rd place
Other Event Outback Bowl Festival Parade - Small Band Class 1st place

Year 1994
Director Art Conner
Drum Major Kathy Reed
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Repertoire Tonight
Dance in the Gym
America
Somewhere
Quintet
Total Members 53
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 49.85
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contests Anderson - 9th place
Jay County - 11th place

Year 1993
Director Art Conner
Drum Major Kathy Reed
Repertoire Triumph
MacArthur Park
My Favorite Things
Total Members 51
Band Day 14th place
Band Day Scores Finals - 47.70
Prelims - 46.65 (16th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Delaware County - 8th place
Anderson - 8th place
Jay County - 6th place
Johnson County - 6th place

Year 1992
Director Art Conner
Drum Major Vanessa Tounsel
Repertoire Brass Factory
Live & Let Die
Hey Jude
Total Members 45
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 47.05
Other Contests Delaware County - 8th place
Anderson - 12th place
Jay County - 10th place

Year 1991
Director Art Conner
Drum Major Mark Zolman
Repertoire Bravado
New York, New York
Battle Hymn of the Republic
Total Members 37
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 40.60
Other Contests Anderson - 13th place
Jay County - 13th place

Year 1990
Directors Art Conner, Chris Hickman
Repertoire Shine Down
Malaguena
Goin' Home
Total Members 36
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 47.40
Other Band Day Award Small Band - 6th place
Other Contests Delaware County - 12th place
Anderson - 11th place

Year 1989
Directors Art Conner, Chris Hickman
Drum Major Jeff McGovern
Repertoire Stealth
Who Will Buy?
Do You Wanna Dance?
Total Members 42
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 48.85
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Delaware County - Class B - 5th place
Anderson - Class B 5th place
Jay County - Class B 6th place

Year 1988
Directors Art Conner, Chris Hickman
Drum Majors Carrie Barrus, Angie Lee
Repertoire Excelsior
Sweet Georgia Brown
(I've Had) The Time of My Life
Total Members 39
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 63.95
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Delaware County - Class B - 5th place
Anderson - Class B 5th place
Jay County - Class B 5th place

Year 1987
Directors Art Conner, Chris Hickman
Drum Majors Carrie Barrus, Byron Long
Repertoire Ventura
Old Time Rock & Roll
For Your Eyes Only
Total Members 55
Band Day 28th place
Band Day Score Prelims - 53.25
Other Contests Delaware County - Class B - 9th place
Anderson - Class B 7th place
Jay County - Class B 9th place

Year 1986
Directors Art Conner, Chris Hickman
Drum Major Kathy Knee
Repertoire Taurus
I Got Rhythm
Johnny Comes Marching Home
Simple Gifts
Total Members 57
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 61.95
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Anderson - Class B 5th place
Delaware County - Class B 6th place

Year 1985
Directors Art Conner, Chris Hickman
Drum Major Michelle Hall
Repertoire Ciera
That's a Plenty
Can't Fight This Feeling
Total Members 66
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 54.76
Other Contests Anderson - Class B 6th place
Jay County - Class B 6th place

Year 1984
Directors Art Conner, Chris Hickman
Drum Majors Michelle Hall, Bill Hapner
Repertoire The Magnificent Seven
On Broadway
Hello
Total Members 72
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 64.99
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 5th place
Shelby County - Class B 3rd place
Anderson - Class B 5th place
Jay County - Class B 2nd place

Year 1983
Directors Art Conner, Ed Norris
Drum Majors Jeff Knee, Tim Waters
Repertoire El Tigre
Chattanooga Choo-Choo'I've Been Workin' on the Railroad
Only Time Will Tell
Total Members 60
Band Day 14th place
Band Day Score Finals - 61.06
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Delaware County - Class B 6th place
Winchester - Class B 4th place
Shelby County - Class B 2nd place
Anderson - Class B 4th place

Year 1982
Directors Art Conner, Ed Norris
Drum Majors Jeff Knee, Tim Waters
Repertoire Firebird
Twilight Zone-Twilight Tone
Somewhere Down the Road
Total Members 81
Band Day 16th place
Band Day Score Finals - 851
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 5th place
Shelby County - Class B 2nd place
Madison Heights - Class B 4th place

Year 1981
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire Star Wars Main Title, Throne Room & End Title
Birdland
Through the Eyes of Love
Total Members 72
Band Day 16th place
Band Day Score Finals - 919
Other Contests Delaware County - Class B 8th place
Winchester - Class B 4th place
Shelby County - Class B 2nd place

Year 1980
Directors Art Conner, Ed Norris
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Repertoire Maria
Tonight
America
Cool
Somewhere
Total Members 78
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 825
Other Contests Delaware County - Class B 9th place
Winchester - Class B 6th place

Year 1979
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire Conquistador
Espana
What Kind of Fool Am I?
Total Members 76
Band Day 28th place
Band Day Score Prelims - 846
Other Contest Delaware County - Class B 8th place

Year 1978
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire American Folk Spectacular
Total Members 104
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 840
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 3rd place

Year 1977
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire Minstrel Boy
Camptown Races
Froggie Went a Courtin'
Shenandoah
Total Members 76
Band Day 30th place
Band Day Score Prelims - 872
Other Contests Delaware County - Class B 7th place
Winchester - Class B 2nd place

Year 1976
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire Strike Up the Band
Charleston
Wabash Cannonball
Total Members 66
Band Day 35th place
Band Day Score Prelims - 666
Other Contests Delaware County - Class B 8th place
Winchester - Class B 4th place

Year 1975
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire March from First Suite in E-Flat
Patriotic Medley
Total Members 71
Band Day 35th place
Band Day Score Prelims - 709
Other Contests Delaware County - Class B 2nd place
Winchester - Class B 2nd place

Year 1974
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire I Love a Parade
Give it One
Wabash Cannonball
Total Members 69
Band Day 37th place
Band Day Score Prelims - 715
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 3rd place

Year 1973
Directors Art Conner, Ed Norris
Drum Major Judy Cochley
Repertoire Johnny Comes Marching Home
MacArthur Park
Wabash Cannonball
Total Members 65
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 2nd place
Other Event Ball State Parade of Bands - Class A 13th place

Year 1972
Director Art Conner
Repertoire Chester
The Horse
Yankee Doodle Dandy
Total Members 60
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 9th place

Year 1971
Band Day Did not participate

Year 1970
Director William Steiner
Total Members 81
Band Day 52nd place
Band Day Score Prelims - 611
Other Contests North Webster Mermaid Festival - Large School 2nd place
Delaware County - Class A 13th place

Years 1954 - 1969
Band Day Did not participate

Years 1948 - 1953
Band Day Participation unknown

Year 1947
Band Day Did not participate