XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2019 Band Day


Year 2021
Band Day Did not participate

Year 2020
Band Day Contest not held

Year 2019
Director Kyle Vogele
Assistant Director Debra Allbright
Auxiliary Directors Michelle Yancey, Jessica Cross
Additional Staff Walter Tracey - percussion
Drum Major Liv Ramey
Show Theme/Title American Idiot: Music from Green Day's Rock Opera
Repertoire Wake Me Up When September Ends
American Idiot
Holiday
Extraordinary Girl
Homecoming
Total Members 27
Band Day 34th place
Band Day Score Prelims - 41.875

Year 2018
Director Kyle Vogele
Auxiliary Director Michelle Yancey
Additional Staff Debra Allbright, Casey Reazin
Drum Major Olivia Ramey
Show Theme/Title Songs of the Sol
Repertoire Tchiakovsky - Serenade for Strings
South African Traditional - Ukuthula
American Traditional - House of the Rising Sun
Total Members 30
Band Day 41st place
Band Day Score Prelims - 36.725

Year 2017
Director Kyle Vogele
Auxiliary Director Michelle Yancey
Additional Staff Debra Allbright, Casey Reazin
Drum Major Triston Migoski
Show Theme/Title Triptych
Repertoire Johannes Brahms - Allegro con moto from Piano Trio No. 1 in B Major, Op. 8
Robert Burns - Ye Banks and Braes O' Bonnie Doon
William Walton - Crown Imperial
Total Members 26
Band Day 47th place
Band Day Score Prelims - 42.425

Year 2016
Director Kyle Vogele
Drum Major Triston Migoski
Show Theme/Title Morning
Repertoire Morning from Peer Gynt Suite (by Edvard Grieg)
Wednesday Morning 3 A.M. (by Simon & Garfunkel)
This Too Shall Pass (by OK Go)
Total Members 26
Band Day 41st place
Band Day Score Prelims - 43.80

Years 2014 - 2015
Band Day Did not participate

Year 2013
Director Troy Allbright
Auxiliary Director Samantha Schomberg
Additional Staff Mike Neubert (drill design), Chris Smith (percussion arranger), Brad Hobson (percussion), Debra Allbright (winds/visual), Candice Murray (winds/visual), Dillon Lathery (winds/visual), Keith Bias (visual), Kathryn Hudson (visual), Dale Gilliland & Randy Porter (props)
Drum Majors Madeira Ferrario, Hannah Swafford
Show Theme/Title Scythian Suite
Repertoire Mt. 1 - Invocation to the Sun
Mvt. 2 - No Life Without You
Mvt. 3 - Dance of the Evil Spirits
Total Members 72
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 64.95
Other Contests Jay County - 10th place
Muncie Southside - 12th place
Noblesville - 11th place
Winchester - 12th place

Year 2012
Director Troy Allbright
Auxiliary Directors Kathryn Hudson, Samantha Schomberg
Additional Staff Michael Neubert (show design), Candice Murray (winds/visual), Zach Grajewski (winds/visual), Debra Allbright (winds/visual), Brad Hobson (percussion), Dominic DeVito (percussion), Nathaniel Allbright (percussion)
Drum Major Will Mundy
Show Theme/Title Operation: Red Scare
Repertoire Mt. 1 - McCarthyism
Mvt. 2 - 205
Mvt. 3 - Good Night and Good Luck
Total Members 71
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 75.30
Prelims - 73.75 (14th place)
Other Contests Centerville - 8th place
Noblesville - 7th place
Jay County - 10th place
Muncie Southside - 12th place
Wayne County - 10th place
Winchester - 9th place

Year 2011
Director Troy Allbright
Auxiliary Directors Sydney Bell, Kayla Grimes
Additional Staff Michael Neubert (drill design), Candice Murray (woodwinds), Zach Grajewski (brass), Alex Kosarko (percussion)
Drum Major Ethan Estes
Show Theme/Title La Fiesta (The Music of Chuck Mangione)
Repertoire La Fiesta
My Spanish Heart
Spanish Fantasy
Total Members 57
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 75.85
Prelims - 69.15 (10th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Jay County - 13th place
Muncie Southside - 13th place
Wayne County - 6th place
Winchester - 7th place

Year 2010
Director Troy Allbright
Auxiliary Director Jennifer Mills
Additional Staff Chris Carr- percussion, Zach Grajewski, Trynt Campbell; Tom Dean - drill design
Drum Majors Maya Ferrario, Lauren Gilliland
Show Theme/Title Sarah's Nightmare
Repertoire Brahm's Lullaby
Wake Up Sarah
Haunted Lullaby
Mystic Variations
Total Members 61
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 53.30
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contests Jay County - 15th place
Delaware County - 16th place

Year 2009
Director Troy Allbright
Auxiliary Directors Jennifer Mills, Brittany Kurtz
Additional Staff Tom Dean- drill design, Trynt Campbell, Brad Hobson, Chris Carr, Daniel Brackbill, Zach Grajewski
Drum Majors Sarah Carman, Kristy Webb
Show Theme/Title The Distortion of TIME
Repertoire Fury
Take Five
First Circle
Total Members 48
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 63.20
Prelims - 59.85 (13th place)
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Jay County - 11th place
Delaware County - 12th place
Winchester - 6th place

Year 2008
Director Troy Allbright
Auxiliary Director Mike Stephens
Drum Major Kayce Loudon
Show Theme/Title Circles: Music from "Halo"
Total Members 51
Band Day 27th place
Band Day Score Prelims - 41.85

Year 2007
Director Darren Roberts
Auxiliary Director Michelle Myers
Additional Staff Bill Theis, Steven Hubbard, Trynt Campbell, Megan Worcester
Drum Majors Jennifer Burns, Garren Gillum, Kayce Louden, Eli Rockhill
Repertoire Channel One Suite
Total Members 33
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 52.01
Other Band Day Award Small Band - 8th place; Esprit de Corps
Other Contests Centerville - 8th place
Delaware County - 13th place
Winchester - 11th place
Jay County - 18th place
Muncie Southside - 18th place

Year 2006
Director Darren Roberts
Auxiliary Director Michelle Myers
Additional Staff Steven Hubbard, Steven Clarkson, Trynt Campbell, Bill Theis
Drum Major Maggie Childs
Show Theme/Title Stained Glass
Repertoire The Music of James Swearingen
Total Members 37
Band Day 20th place
Band Day Score Prelims - 47.40
Other Contests Centerville - 9th place
Jay County - 13th place
Delaware County - 12th place
Winchester - 12th place

Year 2005
Director Darren Roberts
Drum Majors Jarod Markley, Brett Siebert
Show Theme/Title Under the Sea - Music from "The Little Mermaid"
Total Members 33
Band Day 26th place
Band Day Score Prelims - 43.35
Other Contests Muncie Southside - 16th place
Winchester - 16th place
Jay County - 15th place
Delaware County - 21st place

Year 2004
Director Darren Roberts
Auxiliary Director Michelle Myers
Additional Staff Travis Templeton, Megan Worcester, Betsy Osborn, Steven Hubbard, Nicole Hylton
Drum Majors Brett Selbert, Jarod Markley
Show Theme/Title Rituals - The Music of Robert W. Smith
Repertoire The Rites of Tamburo
Incantations
Total Members 31
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 47.65
Other Contests Muncie Southside - 15th place
Winchester - 14th place
Delaware County - 13th place

Year 2003
Director Darren Roberts
Drum Major Samantha Morgan
Show Theme/Title Music of Chuck Mangione
Repertoire Feels So Good/Children of Sanchez
El Gato Triste
Land of Make Believe
Total Members 29
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 44.25
Other Contests Winchester - 11th place
Delaware County - 20th place

Year 2002
Director Darren Roberts
Drum Major Samantha Morgan
Show Theme/Title Selections from "Hook"
Repertoire Prologue
When You're Alone
Smee's Plan/The Ultimate War
Total Members 39
Band Day 24th place
Band Day Score Prelims - 47.25
Other Contests Muncie Southside - 15th place
Winchester - 13th place
Jay County - 15th place
Delaware County - 18th place

Year 2001
Director Darren Roberts
Repertoire Rhapsody in Blue
Total Members 44
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 53.65
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contests Muncie Southside - 10th place
Jay County - 9th place
Delaware County - 14th place

Year 2000
Director Darren Roberts
Show Theme/Title Music of John Williams
Repertoire Liberty Fanfare
Theme from "Schindler's List"
Exultate Justi
Summon the Heroes
Total Members 50
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 44.95
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contests Delaware County - 14th place
Winchester - 9th place-tie

Year 1999
Director Scott Abbott
Repertoire Twelve Seconds to the Moon
Total Members 57
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 53.10
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contests Delaware County - 14th place
Winchester - 12th place
Jay County - 9th place

Year 1998
Director Scott Abbott
Show Theme/Title Excerpts from Gustav Holst's The Planets
Repertoire Mars
Jupiter
Total Members 48
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 53.50
Other Band Day Award Small Band - 7th place
Other Contests Delaware County - 15th place
Anderson - 12th place
Jay County - 15th place

Year 1997
Directors Cheri Brightman, Keith Bias, Denise Bolser
Show Theme/Title Music of Chicago
Repertoire Make Me Smile
Free
Colour My World
Feelin' Stronger Every Day
Total Members 61
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 47.10
Other Contests Delaware County - 15th place
Winchester - 10th place

Year 1996
Director Cheri Brightman
Drum Major Nicole Weber
Show Theme/Title Music of the Beatles
Repertoire Yesterday
Here, There & Everywhere
Get Back
And I Love Her
Ticket to Ride
Total Members 54
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 43.40
Other Contest Paul Harding - 8th place

Year 1995
Band Day Did not participate

Year 1994
Director Cheri Helms
Repertoire Times Square/New York, New York
Theme from "New York"
Total Members 82
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 48.30

Year 1993
Director Cheri Helms
Show Theme/Title TV Commercials
Total Members 49
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 39.60

Years 1975 - 1992
Band Day Did not participate

Year 1974
Director Paul L. Taylor
Total Members 55
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 17th place

Year 1973
Band Day Did not participate

Note: School opened in 1972 (consolidation of Brownsville, Liberty, and Union High Schools).