XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2015 Band Day


Year 2021
Band Day See Montgomery County United Marching Band

Year 2020
Band Day Contest not held

Years 2017 - 2019
Band Day See Montgomery County United Marching Band

Year 2016
Director Brian Bartlett
Auxiliary Directors Chris Frick, Samantha Cotten
Additional Staff Chris Frick- Drill & Choreography; Nathan Fellerman- Arranger; Kyle Hartzog- Woodwinds; Bailey McChesney- Brass; Drew Cox & Tanner White- Percussion
Show Theme/Title Come Rain, Come Shine
Repertoire Sky Dance (by Richard Saucedo)
Total Members 68
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 68.075
Other Contests Centerville - 12th place
Jay County - 11th place
Noblesville - 11th place

Year 2015
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Ellingwood- Associate Director, Nathan Fellerman- Arranger/Percussion/Visual, Harry Ellingwood- Guard Tech, Bethy Jones- Guard Tech, Thomas Davenport- Percussion, Dustin Gardner-Intern
Drum Majors Aaron Gardner, Samantha Blessing
Show Theme/Title The Climb
Repertoire Pulsation (by Richard Saucedo)
Cloud Nine (by Richard Saucedo)
Tight Squeeze (by Alex Shapiro)
Total Members 54
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 76.65
Prelims - 73.20 (12th place)
Other Band Day Award Class AA 3rd place
Other Contests Jay County - 8th place
Noblesville - 7th place

Year 2014
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Ellingwood- Woodwinds/Visual, Nathan Fellerman- Percussion
Drum Major Samantha Blessing
Show Theme/Title One the Eighth Day, God Made a Farmer
Repertoire Appalachian Spring (by Aaron Copland)
Total Members 65
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 76.35
Prelims - 76.45 (12th place)
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 8th place
Noblesville - 8th place

Years 2011 - 2013
Band Day Did not participate

Year 2010
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Wheeler, John Marque, Phil Baldwin, Lilly Conkright
Drum Major Lauren Haffner
Show Theme/Title Dinner Is on Us
Repertoire Splashes of Gold (by James L. Hosay)
Total Members 58
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 78.85
Prelims - 74.10 (8th place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, General Effect, Auxiliary
Other Contests Muncie Southside - 5th place
Delaware County - 6th place
Winchester - 3rd place

Year 2009
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Wheeler, John Marque
Drum Majors Nathan Hedrick, Patrick Calhoun, Lauren Haffner
Show Theme/Title We Can Do It!
Repertoire In Flight (by Samuel R. Hazo)
Total Members 68
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 82.75
Prelims - 81.75 (4th place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary
Other Contests Centerville - 4th place
Muncie Southside - 6th place
Delaware County - 5th place

Year 2008
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff John Marque, Chad Young
Drum Majors Creasy Clauder, Nathan Hedrick, Patrick Calhoun
Show Theme/Title Legends in the Mist
Repertoire Legends in the Mist (by Michael Sweeney)
Total Members 63
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 77.90
Prelims - 73.55 (8th place)
Other Band Day Awards Small Band - 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Centerville - 5th place
Muncie Southside - 3rd place
Winchester - 6th place

Year 2007
Director Brian Bartlett
Assistant Director Jennifer Wheeler
Auxiliary Directors Chris Frick, Megan Murray
Additional Staff John Marque, John Couch, Kirk Etheridge
Drum Majors Mary Keller, Creasy Clauder
Show Theme/Title Never Again
Repertoire To This Heartbeat There Is No End (by Richard Saucedo)
Total Members 75
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 74.25
Prelims - 74.51 (8th place)
Other Contests Delaware County - 10th place
Winchester - 3rd place
Muncie Southside - 5th place-tie

Year 2006
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Dustin Mason
Additional Staff Jennifer Wheeleer, Landon Curtis, Johnn Couch, C.J. Young, John Marque, Jeff Franca
Drum Majors Ashley Nichols, Mary Keller
Show Theme/Title Rendezvous
Repertoire Tuscola Mountain Celebration (by Paul Murtha)
Total Members 72
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 69.10
Prelims - 68.76 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Muncie Southside - 6th place
Jay County - 4th place
Delaware County - 5th place

Year 2005
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Dustin Mason
Additional Staff Landon Curtis, John Marque, Jennifer Wheeler
Drum Majors Stefanie Pickett, Ashley Nichols
Guard Captain Sami Shelton
Show Theme/Title The Enchanted Forest
Total Members 73
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 78.60
Prelims - 73.20 (7th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place; Best Auxiliary
Other Contests Muncie Southside - 5th place
Winchester - 4th place
Delaware County - 4th place

Year 2004
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Dustin Mason
Additional Staff Chris Moss, Jerrad Holder, Jennifer Wheeler, Erin Whitacre
Drum Majors Casey Bowman, Stefanie Pickett
Guard Captain Sami Shelton
Show Theme/Title Ancient Ritual (Celtic Journey)
Repertoire Music of Bill Whelan
Total Members 62
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 73.65
Prelims - 64.65 (12th place)
Other Band Day Award Small Band - 6th place; Best Auxiliary
Other Contests Muncie Southside - 6th place
Winchester - 4th place

Year 2003
Director Brian Bartlett
Drum Major Kelli Fleenor
Show Theme/Title Tribal Chant & Ritual
Repertoire Songs of Earth, Water, Fire, & Sky (by Robert W. Smith)
Total Members 59
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 79.25
Prelims - 77.50 (5th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place; Best Music
Other Contests Muncie Southside - 4th place
Winchester - 4th place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 3rd place
Kentucky State Fair - Class AA 1st place (Best Music, Visual, Overall Effect)

Year 2002
Director Brian Bartlett
Drum Major Kelli Fleenor
Repertoire The Light Eternal (by James Swearingen)
Total Members 69
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 71.20
Prelims - 72.00 (9th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Delaware County - 7th place
Jay County - 4th place
Kentucky State Fair - Class AA 2nd place (Best Music) & Roy E. Bosser Award

Year 2001
Director Brian Bartlett
Show Theme/Title The Rising Sun
Total Members 57
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 71.85
Prelims - 70.05 (7th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place; Best General Effect, Percussion
Other Contests Delaware County - 3rd place
Winchester - 3rd place
Muncie Southside - 3rd place

Year 2000
Director Brian Bartlett
Repertoire Celtic Ritual (by John Higgins)
Total Members 55
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 67.80
Prelims - 65.05 (6th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place; Best Percussion
Other Contests Delaware County - 4th place
Winchester - 4th place
Jay County - 6th place

Year 1999
Director Brian Bartlett
Repertoire Rolling Thunder
Total Members 46
Band Day 14th place
Band Day Scores Finals - 63.30
Prelims - 62.75 (14th place)
Other Contests Anderson - 6th place
Jay County - 5th place
Delaware County - 6th place
Winchester - 8th place

Year 1998
Director Brian Bartlett
Repertoire Happy Days Are Here Again
Caribbean Nights
Since I Fell For You
Total Members 39
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 44.50
Other Contests Anderson - 8th place
Jay County - 13th place

Year 1997
Director Steve Whipley
Drum Major Crystal Smith
Show Theme/Title Music of Chicago
Repertoire Make Me Smile
Anxiety's Moment
Free
Total Members 46
Band Day 20th place
Band Day Score Prelims - 48.55
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contests Delaware County - 11th place
Jay County - 14th place

Year 1996
Director Steve Whipley
Repertoire Channel One Suite
Total Members 42
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 46.25
Other Band Day Award Small Band - 7th place
Other Contests Delaware County - 13th place
Winchester - 10th place
Johnson County - 10th place
Jay County - 12th place
Anderson - 9th place

Year 1995
Director Thomas Cox
Repertoire Russian Christmas Music
Journey Through the Snow
Pictures at an Exhibition
Total Members 30
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 58.35
Other Band Day Award Small Band - 7th place
Other Contests Delaware County - 11th place
Winchester - 11th place
Johnson County - 7th place
Paul Harding - 4th place

Year 1994
Director Thomas Cox
Drum Major Tom Stevens
Repertoire New World Symphony
Total Members 32
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 45.15
Other Contests Anderson - 10th place
Jay County - 10th place

Years 1992 - 1993
Band Day Did not participate

Year 1991
Director James C. Patton
Drum Major Kristina Pennington
Repertoire Tchaikovsky's Symphony No. 6
In a Sentimental Mood/It Don't Mean a Thing
Theme from "Dances With Wolves"
Total Members 36
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 42.75
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contest Anderson - 11th place

Year 1990
Director James C. Patton
Repertoire Fanfare to the March of Cards/Mickey Mouse March/Small World/Zip-A-Dee-Doo-Dah
I Wanna Be Like You
Once Upon a Dream/A Dream Is a Wish Your Heart Makes/When You Wish Upon a Star
Total Members 58
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 53.65
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Delaware County - 8th place
Anderson - 10th place

Year 1989
Director James C. Patton
Drum Major Bill Mahoy
Repertoire Strike Up the Band/Yankee Doodle/Grand Old Flag
Latino Lovewalk
Russian Christmas Music
Total Members 72
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 57.25
Prelims - 58.95 (8th place)
Other Band Day Award Large Band - Best Auxiliary
Other Contests Jay County - Class B 1st place
Anderson - Class B 1st place
Delaware County - Class B 2nd place

Year 1988
Director James C. Patton
Drum Major Troy Cheatham
Repertoire Chant &Jubilo
Swing Street/Big Fun
Softly, As I Leave You
Total Members 93
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 85.40
Prelims - 84.50 (3rd place)
Other Contests Jay County - Class B 3rd place
Anderson - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 1st place

Year 1987
Director James C. Patton
Drum Major Garnal Scott
Show Theme/Title Selections from "An American Tail"
Repertoire The Cossack Cats
Releasing the Secret Weapon
There Are No Cats in America
Somewhere Out There
Total Members 83
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 79.80
Prelims - 81.45 (8th place)
Other Contests Jay County - Class B 2nd place
Anderson - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 1st place

Year 1986
Director James C. Patton
Drum Major Andy Peralta
Repertoire Epilogue & Hymn from "Country"
Rocky Top
Theme from "The River"
Total Members 84
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 77.45
Other Band Day Award Small Band - 1st place
Other Contests Jay County - Class B 1st place
Anderson - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place

Year 1985
Director James C. Patton
Assistant Directors Doug Fletcher, Marty Johnson
Show Theme/Title Music from "Tap Dance Kid"
Repertoire Someday
Fabulous Feet
They Never Here What I Say/Dancing is Everything
Total Members 79
Band Day 5th place
Band Day Score Finals - 76.53
Other Band Day Award Small Band - 1st place
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 3rd place
Jay County - Class B 1st place
Anderson - Class B 2nd place

Year 1984
Director James C. Patton
Drum Major Ken Shaver
Repertoire Adventures on Earth
Selections from "Cats" including Macavity; The Jellicle Ball
Total Members 102
Band Day 7th place
Band Day Score Finals - 78.76
Other Contests Delaware County - Class B 2nd place
Winchester - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place
Anderson - Class B 1st place

Year 1983
Director James C. Patton
Assistant Directors Doug Fletcher, Glenda Frees, Bruce Corrigan
Drum Majors Mark Savoldi, Lisa Rose
Repertoire First Suite in E Flat/Old English Folk Songs
You Are My Sunshine/You Are the Sunshine of My Life
Masterpiece Theatre
Dixie/Battle Hymn of the Republic
Total Members 119
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 73.97
Other Contests Delaware County - Class B 2nd place
Winchester - Class B 3rd place
Shelby County - Class B 1st place
Anderson - Class B 3rd place

Year 1982
Director James C. Patton
Assistant Directors Doug Fletcher, Glenda Frees, Bruce Corrigan
Drum Major Eddy Meadows
Repertoire Superman/Can You Read My Mind
Dancin'
Applause, Applause
Total Members 119
Band Day 12th place
Band Day Score Finals - 974
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place
Madison Heights - Class A 5th place
Jay County - 4th place

Year 1981
Director James C. Patton
Assistant Directors Glenda Frees, Ralph Ewell, Jay Gebhart, Doug Fletcher, Bruce Corrigan
Total Members 118
Band Day 14th place
Band Day Score Finals - 975
Other Contests Delaware County - Class B 3rd place
Winchester - Class B 2nd place
Jay County - Class B 4th place

Year 1980
Director James C. Patton
Assistant Director Glenda Frees
Repertoire Overture to "Porgy & Bess"/I Got Rhythm/Bluye Skies/It's Gonna Be a Great Day
Fascinatin' Rhythm/Westminster Chimes/Didn't We/Fascinatin' Rhythm
Total Members 128
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 1026
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place
Jay County - 2nd place

Year 1979
Director James C. Patton
Total Members 97
Band Day 12th place
Band Day Score Finals - 1003
Other Contest Delaware County - Class B 2nd

Year 1978
Director James C. Patton
Assistant Director Gary Wadman
Total Members 110
Band Day 15th place
Band Day Score Finals - 943
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place

Year 1977
Director Bill Pierce
Total Members 97
Band Day 13th place
Band Day Score Finals - 996
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place

Year 1976
Director Bill Pierce
Total Members 100
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 784
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

Year 1975
Directors Terry Austin, Mahala Hayes
Total Members 130
Band Day 33rd place
Band Day Score Prelims - 687
Other Contest Delaware County - Class B 8th place

Year 1974
Director Terry Austin
Total Members 110
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 814
Other Contest Delaware County - Class B 5th place

Year 1973
Director Tabor Stamper
Total Members 108
Band Day 24th place
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

Year 1972
Director Tabor Stamper
Total Members 104
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

Note: School opened in 1971 (consolidation of Ladoga, New Market, New Ross, and Waveland High School).