XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2003 Band Day


Year 2021
Band Day Did not participate

Year 2020
Band Day Contest not held

Years 2004 - 2019
Band Day Did not participate

Year 2003
Directors John S. Marshall, Ron Emmert, Bill Cunningham
Drum Majors Alex Harris, Leigh Alexovich, Nathaniel Patty
Repertoire Harrison's Dream (by Peter Graham)
Total Members 202
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 75.30
Prelims - 77.30 (6th place)

Year 2002
Directors John S. Marshall, Ron Emmert, Bill Cunningham
Drum Majors Stephanie Custer, George Evans, Karly Mitchell
Show Theme/Title American Collage
Repertoire Appalachian Spring
On the Waterfront
Pump it Up
Total Members 195
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 84.15
Prelims - 79.75 (4th place)
Other Band Day Award Large Band - Best Percussion

Year 2001
Directors John S. Marshall, Ron Emmert, Holly May
Repertoire Serenata
Fiesta from Symphonic Dance #3
Total Members 160
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 76.35
Prelims - 71.60 (6th place)

Year 2000
Director John S. Marshall
Repertoire Entry of the Gladiators
Vesti la Giubba from "Pagliacci"
Ritual Fire Dance
Total Members 211
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 67.35
Prelims - 64.45 (8th place)

Year 1999
Director John S. Marshall
Show Theme/Title Fire
Repertoire Ritual Fire Dance
Selections from The Firebird Suite
Total Members 164
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 74.35
Prelims - 72.40 (5th place)

Year 1998
Director John S. Marshall
Repertoire Nick Barretta/Magic to Do/Magical Mystery Tour
White Rabbit
Total Members 165
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 68.80
Prelims - 68.70 (7th place)
Other Band Day Award Large Band - Best Auxiliary

Year 1997
Director John S. Marshall
Show Theme/Title Selections from "The Planets"
Repertoire Mars
Jupiter
Total Members 111
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 65.80
Prelims - 66.95 (9th place)

Year 1996
Director John S. Marshall
Show Theme/Title Selections from "Godspell"
Repertoire Prepare Ye the Way of the Lord
All For the Best
All Good Gifts
Bless the Lord
Total Members 119
Band Day 16th place
Band Day Scores Finals - 56.30
Prelims - 59.00 (12th place)

Year 1995
Director John S. Marshall
Repertoire Spain
Killer Joe
Cool Blue
Children of Sanchez
Total Members 115
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 61.75

Year 1994
Director John S. Marshall
Repertoire Song of the High Seas/Sailing, Sailing (Over the Bounding Main)/The Storm
Eternal Father, Strong to Save
The Sailor's Hornpipe/Popeye
Anchor's Aweigh
Total Members 100
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 52.90

Year 1993
Director John S. Marshall
Repertoire Santiago Nightfall
Hey Baby
Samba Sangrienta
Total Members 84
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 52.80
Prelims - 52.85 (12th place)

Year 1992
Directors John S. Marshall, Dan Christian
Repertoire Emperata Overture
Vickie & Mrs. Vickers
Sunrise Lady
Total Members 105
Band Day 16th place
Band Day Score Prelims - 58.40 (13th place)

Year 1991
Director John S. Marshall
Repertoire Jim Dandy
Be-Bop-A-Lula
Sunrise Express
Total Members 98
Band Day 8th place

Year 1990
Director John S. Marshall
Repertoire Jubilate
Doggin' Around
Do You Wanna Dance
Total Members 102
Band Day 5th place
Band Day Score Prelims - 65.00 (4th place)

Year 1989
Director John S. Marshall
Repertoire Night Train
Palookaville
Camptown Races
Total Members 98
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 59.20
Prelims - 64.80 (2nd place)

Year 1988
Director John S. Marshall
Repertoire The Magnificent Seven/The Wild, Wild West
Silverado/Camptown Races/Ceremonial War Dance/William Tell Overture/Camptown Races/That Old Grey Mare
Rawhide/Ghost Riders in the Sky/The Magnificent Seven
Total Members 96
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 71.20
Prelims - 70.75 (14th place)

Year 1987
Director John S. Marshall
Show Theme/Title Music of the Beach Boys
Repertoire Surfin' Safari/Surfin' USA
Surfer Girl
Little Deuce Coupe/California Girls/Good Vibrations
Total Members 115
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 77.55
Prelims - 78.00 (11th place)

Year 1986
Directors John S. Marshall, Brent Hornaday
Drum Majors Jason McClellan, Amy Bridgers
Repertoire The Seahawk
Elks Parade
Jupiter
Total Members 144
Band Day 20th place
Band Day Score Prelims - 64.80
Other Contests Anderson - Class A 5th place
Jay County - Class A 5th place

Year 1985
Directors John S. Marshall, Debbie Leyda
Repertoire Spring Lake Overture
Topsy
Ease on Down the Road
Home/Over the Rainbow
Total Members 140
Band Day 11th place
Band Day Score Finals - 69.00
Other Contest Delaware County - Class A 6th place

Year 1984
Directors John S. Marshall, Debbie Leyda
Repertoire The Cuban Overture
Soul Man
Georgia on My Mind/Sweet Georgia Brown
Total Members 135
Band Day 14th place
Band Day Score Finals - 68.15
Other Contests Delaware County - Class A 11th place
Jay County - 9th place

Year 1983
Director John S. Marshall
Repertoire The Hounds of Spring
A Child is Born/God Bless the Child
My Hearts Belongs to Me
Total Members 116
Band Day 15th place
Band Day Score Finals - 58.86
Other Contest Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 4th place

Year 1982
Directors Mike Royal, Alan Davis
Repertoire Night on Bald Mountain
Artistry in Rhythm/Charleston/Varsity Drag
Battle Hymn of the Republic
Total Members 188
Band Day 10th place
Band Day Score Finals - 988
Other Contests Delaware County - Class A 11th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 2nd place

Year 1981
Directors Stanley Ricks, Alan Davis
Repertoire Marche Slav
They're Playing Our Song
Let it Be Me
Total Members 158
Band Day 11th place
Band Day Score Finals - 883
Other Contests Delaware County - Class A 10th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1980
Directors Stanley Ricks, Alan Davis
Repertoire Superman/Can You Read My Mind
Legend of the One-Eyed Sailor
Through the Eyes of Love/Russian Christmas Music
Total Members 150
Band Day 12th place
Band Day Score Finals - 1000
Other Contests Delaware County - Class A 7th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 2nd place

Year 1979
Directors Stanley Ricks, Alan Davis
Total Members 183
Band Day 9th place
Band Day Score Finals - 1018
Other Contests Delaware County - Class A 5th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 3rd place

Year 1978
Directors Stanley Ricks, Alan Davis
Total Members 156
Band Day 4th place
Band Day Score Finals - 1052
Other Contests Delaware County - Class A 11th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade

Year 1977
Directors Stanley Ricks, Alan Davis
Show Theme/Title Selections from "The Wizard of Oz"
Total Members 160
Band Day 14th place
Band Day Score Finals - 996
Other Contests Delaware County - Class A 8th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1976
Directors Stanley Ricks, Jerry Reese
Total Members 202
Band Day 11th place
Band Day Score Finals - 859
Other Contest Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1975
Director Stanley Ricks
Total Members 155
Band Day 15th place
Band Day Scores Finals - 802
Prelims - 804 (16th place)
Other Contests Delaware County - Class A 8th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 5th place

Year 1974
Director Stanley Ricks
Total Members 170
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 852
Other Contests Delaware County - Class A 7th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1973
Director Stanley Ricks
Total Members 193
Band Day 9th place
Other Contests Delaware County - Class A 7th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 3rd place

Year 1972
Director Stanley Ricks
Total Members 140
Band Day 17th place
Other Contests American Legion Band Contest - 1st place
Delaware County - Class A 5th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 2nd place

Year 1971
Director Stanley Ricks
Total Members 130
Band Day 24th place-tie
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Shelby County - Class A 3rd place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1970
Director Stanley Ricks
Total Members 133
Band Day 13th place
Other Contests Shelby County - Class A 1st place
Delaware County - Class A 8th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1969
Director Stanley Ricks
Total Members 108
Band Day 23rd place-tie
Other Contests Shelby County - Class A 1st place
Delaware County - Class A 4th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 2nd place

Year 1968
Director Bob Meyer
Total Members 108
Band Day 26th place

Year 1967
Director Bob Meyer
Repertoire Hail Britannia
March from Holst's Suite in E Flat
A Foggy Day
Georgy Girl
Total Members 120
Band Day 26th place
Other Contests Delaware County - Class A 2nd place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1966
Director Bob Meyer
Band Day 14th place
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1965
Director Bob Meyer
Show Theme/Title Selections from "Mary Poppins"
Band Day 17th place
Other Contests Delaware County - Class A 10th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1964
Director Bob Meyer
Repertoire March from Love for Three Oranges
Tangerine
Band Day 16th place-tie
Band Day Score 436
Other Contests Delaware County - Class A 5th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1963
Director Bob Meyer
Band Day 26th place
Band Day Score 215
Other Contests Delaware County - Class A 8th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1962
Director Weldon C. Morgan
Band Day 21st place
Band Day Score 195
Other Contests Delaware County - Class A 6th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 2nd place

Participated as Pike Township High School (from New Augusta) during the following years:


Year 1961
Director Weldon C. Morgan
Repertoire Persian Market
Sabre Dance
Band Day 17th place-tie
Band Day Score 200
Other Contests Shelby County - Class A 3rd place-tie
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 1st place

Year 1960
Director Weldon C. Morgan
Band Day 24th place-tie
Band Day Score 179
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 2nd place

Year 1959
Director Weldon C. Morgan
Band Day 21st place-tie
Band Day Score 170
Other Contests Delaware County - Class A 6th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 3rd place

Year 1958
Director Weldon C. Morgan
Band Day 14th place
Band Day Score 193
Other Contests Delaware County - Class A 5th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 4th place

Year 1957
Director Weldon C. Morgan
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 1st place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 5th place

Year 1956
Director Weldon C. Morgan
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 1st place

Year 1955
Director Weldon C. Morgan
Band Day Did not participate
Other Contest Indiana State Fair Farmer's Day Parade - Participant

Year 1954
Band Day Did not participate

Year 1953
Director Weldon C. Morgan
Band Day Did not participate
Other Contest Indiana Farmer's Day Parade - 4th place

Year 1952
Director Weldon C. Morgan
Band Day Participation unknown
Other Contest Indiana Farmer's Day Parade - 2nd place

Year 1951
Director Weldon C. Morgan
Total Members 44
Band Day Entered - result unknown
Other Contest Indiana Farmer's Day Parade - 3rd place

Year 1950
Director Weldon C. Morgan
Total Members 52
Band Day 2nd place-tie

Year 1949
Director Weldon C. Morgan
Total Members 54
Band Day Entered - result unknown

Year 1948
Director Weldon C. Morgan
Total Members 53
Band Day 4th place

Year 1947
Band Day Did not participate