XXXXXXXXXfromXXXXXXXXX

2022 Band Day


Year 2022
Director Derrick Braswell
Assistant Director Travis Miner
Additional Staff Fred Gunn, Giovanny Meneses, Michael Pote - Music Arranger, Jeremy Turner - Drill Design, Dewey Largo
Show Theme/Title MARS
Repertoire Mars (by Gustav Holst)
Talking to the Moon (by Bruno Mars)
Grenade (by Bruno Mars)
Total Members 19
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 75.725
Prelims - 73.900 (12th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place; Class A Best Music, Visual, General Effect
Other Contests Muncie Central - 8th place
Anderson - 9th place
Winchester - 9th place

Year 2021
Director Derrick Braswell
Assistant Director Travis Miner
Additional Staff Fred Gunn, Alec Shilling, Michael Pote - Music, Jeremy Turner - Drill
Show Theme/Title Working for the WEEKND
Repertoire Blinding Lights (by the Weeknd)
Working for the Weekend (by Loverboy)
Total Members 18
Band Day 14th place
Band Day Scores Finals - 73.476
Prelims - 68.488 (14th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place; Best Visual, General Effect, Percussion
Other Contests Monroe Central Clinic
Muncie Central - 13th place
Anderson - 11th place
Winchester - 11th place

Year 2020
Band Day Contest not held

Year 2019
Director Derrick Braswell
Assistant Director Travis Miner
Additional Staff Fred Gunn, Ian Formanek, Jacob Wilson
Show Theme/Title Goliath Must Fall
Repertoire Music from Dota 2
Total Members 18
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 83.075
Prelims - 80.525 (9th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place; Best Music, Visual, General Effect, Percussion
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 8th place
Muncie Central - 6th place
Anderson - 5th place
Winchester - 9th place

Year 2018
Director Derrick Braswell
Assistant Director Travis Miner
Additional Staff Fredrick Gunn, Ian Formanek, Jacob Wilson, Dewey Largo; Music Arranger: Mike Pote; Drill Writer: Jon Bay
Show Theme/Title Unique
Repertoire This is Me
The Greatest Show
Total Members 22
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 66.225
Other Band Day Awards Class A 1st place; Best Music, Visual, General Effect, Percussion
Other Contests Monroe Central Clinic
Noblesville - 11th place
Winchester - 12th place

Year 2017
Director Derrick Braswell
Drum Major Dora Lott
Show Theme/Title Like Nobody's Watching
Repertoire Groove Music (by Brian Balmages)
Brand New (by Ben Rector)
Total Members 25
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 79.375
Prelims - 78.30 (13th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place; Best Music, Visual, General Effect, Percussion
Other Contests Jay County - 9th place
Muncie Central - 12th place
Noblesville - 8th place
Winchester - 9th place

Year 2016
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Katie Fletcher
Additional Staff Jon Bay (Drill/Design); Joe Trester, Kelly Wootan (Design); Matt Bowman (Visual); Kevin Shah (Composer); Fred Gunn (Music); Travis Minor (Percussion Coordinator); Danny Filipski (Percussion)
Drum Major Dora Lott
Show Theme/Title BRO (Big Brother is Watching)
Repertoire Dystopia (by Kevin Shah)
Total Members 45
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 77.70
Prelims - 76.15 (11th place)
Other Band Day Awards Class AA 3rd place; Best Percussion
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 10th place
Jay County - 10th place
Muncie Central - 12th place
Noblesville - 8th place
Winchester - 6th place

Year 2015
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Kelly Wooten
Additional Staff Fred Gunn, Amanda Lester, DQ Rogers, Brandon Holloway, Patrick Grady, Kate Fletcher, Debbie Wooton, Natasha Charles, Jon Bay, Alex Yoder, Max Johnson
Drum Majors Jade Lewis, Aasia Sampley
Show Theme/Title Sphierce
Repertoire Spherical (original composition by Alex Yoder)
Total Members 42
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 75.575
Prelims - 73.725 (11th place)
Other Band Day Awards Class AA 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Monroe Central Clinic
Noblesville - 6th place
Winchester - 8th place

Year 2014
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Natasha Charles
Additional Staff Jon Bay, Fred Gunn, Amanda Lester, Jacob Brunsman Kelly Wooton, Debbie Wooton
Drum Major Ainsley George
Show Theme/Title Dream Catcher
Repertoire Earth, Wind, Fire (original composition by Alex Yoder)
Total Members 30
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 77.55
Prelims - 79.05 (10th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place; Best Music, Visual, General Effect, Percussion
Other Contests Noblesville - 5th place
Winchester - 7th place
Delaware County - 5th place

Year 2013
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Natasha Charles
Additional Staff Fred Gunn, Amanda Lester, Jacob Brunsman, Katie Braman, Jon Bay, Eric Meginnis, Alex Yoder
Drum Major Taylor Chalfant
Show Theme/Title Phases of Reflection
Repertoire Reflections, Prisms, and Kaleidoscope (original composition by Alex Yoder)
Total Members 28
Band Day 16th place
Band Day Scores Finals - 70.70
Prelims - 70.10 (14th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place; Best Music, Visual, General Effect
Other Contests Noblesville - 10th place
Winchester - 9th place

Year 2012
Band Day Did not participate

Year 2011
Director Stacey L. Briggs
Auxiliary Director Kelly Nestleroad
Auxiliary Staff Natasha Charles, Debbie Wootan, Alisha Estabrook
Additional Staff Stacy Calhoun, brass; Sari Lott, woodwinds; James Clary & Stephen Dean, percussion; Mike Stephens, drill design
Drum Major Betsy Lamb
Show Theme/Title Phobias - What are you Afraid Of?
Repertoire Phobias (by John Fannin)
Total Members 31
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 51.95
Other Band Day Award Esprit de Corps - 1st place
Other Contests Jay County - 17th place
Muncie Southside - 16th place
Wayne County - 12th place
Winchester - 9th place

Year 2010
Director Stacey L. Briggs
Auxiliary Director Robin Hartowicz
Auxiliary Staff Natasha Charles, Debbie Wootan, Alisha Estabrook
Additional Staff Stacy Calhoun, brass; James Clary & Stephen Dean, percussion; Alisha Estabrook, color guard
Drum Major Sari Lott
Show Theme/Title Journey of Man
Repertoire Journey of Man (by Richard Saucedo)
Total Members 40
Band Day 30th place
Band Day Score Prelims - 36.90
Other Contests Muncie Southside - 13th place
Delaware County - 18th place
Jay County - 16th place

Year 2009
Director Stacey L. Briggs
Auxiliary Director Jen Osborne
Additional Staff Amber King, woodwinds; Andrew Sloniker, brass; Tyler George, percussion; Nick Killinen & Matt Hargis, guard
Show Theme/Title Back on Track and Into the Storm
Repertoire Into the Storm (by Robert W.Smith)
Total Members 38
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 51.00
Other Band Day Award Esprit de Corps - 2nd place
Other Contests Muncie Southside - 14th place
Jay County - 16th place
Delaware County - 16th place
Winchester - 9th place

Years 2007 - 2008
Band Day Did not participate

Year 2006
Director Todd Neuenschwander
Auxiliary Director Teresa Zalinski
Additional Staff Nathan Thomas, Percussion; Jeff Appel, Music
Drum Major Andrew Sloniker
Show Theme/Title Symphonia Ursae
Total Members 24
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 52.10
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Other Contests Jay County - 12th place
Delaware County - 16th place
Winchester - 9th place

Year 2005
Director Matt Smiley
Auxiliary Director Tia Edwards
Additional Staff Mary Behler, Matthew Rooney, Brent Headland, Kobi Walden
Repertoire Appalachian Spring (by Aaron Copland)
Total Members 37
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 67.80
Prelims - 68.05 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 7th place
Other Contests Muncie Southside - 8th place
Winchester - 7th place
Jay County - 8th place
Delaware County - 8th place

Year 2004
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Julie Ross
Additional Staff Mary Behler, Matthew Rooney, Mike Wilson
Show Theme/Title The Planets (by Gustav Holst)
Repertoire Mars
Venus
Jupiter
Total Members 40
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 77.25
Prelims - 71.40 (6th place)
Other Band Day Awards Small Band - 2nd place; Best Percussion
Other Contests Muncie Southside - 7th place
Winchester - 3rd place
Jay County - 3rd place

Year 2003
Band Day Did not participate

Year 2002
Director Eric Bowman
Drum Majors Matthew Rooney, Mary Ella Malone
Repertoire Seagate Overture (by James Swearingen)
Total Members 42
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 70.30
Prelims - 70.15 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Muncie Southside - 3rd place-tie
Winchester - 3rd place
Jay County - 5th place
Delaware County - 5th place

Years 1995 - 2001
Band Day Did not participate

Year 1994
Director Amy Fletcher
Drum Major Mandy Thornburg
Repertoire Fanfare for the Common Man
Appalachian Spring
Total Members 55
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 60.75
Prelims - 59.60 (9th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Anderson - 6th place
Jay County - 7th place

Year 1993
Band Day Did not participate

Year 1992
Director Vincent Early
Drum Major Lewanne Weddle
Repertoire Symphonic Suite (by Clifton Williams)
Total Members 66
Band Day 2nd place
Band Day Score Prelims - 76.25 (2nd place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary
Other Contests Johnson County - 7th place
Delaware County - 1st place
Anderson - 1st place
Jay County - 2nd place

Year 1991
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Jennifer Thornburg
Repertoire Fanfare for the Common Man
Appalachian Spring
Total Members 66
Band Day 1st place
Band Day Score Prelims - 70.90
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary
Other Contests Jay County - 1st place
Anderson - 3rd place
Delaware County - 1st place

Year 1990
Director Douglas R. Fletcher
Repertoire New World Symphony (by Dvorak)
Total Members 66
Band Day 1st place
Band Day Score Prelims - 73.35 (1st place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary
Other Contests Delaware County - 3rd place
Anderson - 3rd place

Year 1989
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Carrie Wagner
Show Theme/Title Selections from "A Chorus Line"
Repertoire I Hope I Get It
The Music & the Mirror
What I Did for Love/I Hope I Get It
Total Members 60
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 67.35; Prelims - 66.15 (1st place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary
Other Contests Anderson - Class B 3rd place
Jay County - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 1st place

Year 1988
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Dwayne Lott
Repertoire Jubilate
Go Tell it on the Mountain/Swing Low/Rise, Shine/Joshua Fit the Battle of Jericho/Do Lord
Let us Break Bread Together/Do Lord
Total Members 50
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 71.30; Prelims - 75.60 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place
Other Contests Anderson - Class B 1st place
Jay County - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 2nd place

Year 1987
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Jim Randall
Repertoire America (from "The Jazz Singer")
America (from "West Side Story")
America (patriotic song)
Total Members 54
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 70.95
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Anderson - Class B 3rd place
Jay County - Class B 5th place
Delaware County - Class B 6th place

Year 1986
Director Douglas R. Fletcher
Repertoire Duncannon Overture
Swing Spectacular
Tonight
Total Members 45
Band Day 16th place
Band Day Score Finals - 67.65
Other Band Day Award Small Band - 2nd place
Other Contests Anderson - Class B 6th place
Jay County - Class B 2nd place
Winchester - Class B 7th place

Years 1979 - 1985
Band Day Did not participate

Year 1978
Director Fred L. Halberstadt
Total Members 86
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 7th place
Winchester - Class B 7th place

Year 1977
Director Fred L. Halberstadt
Total Members 65
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 11th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 7th place

Year 1976
Director Tim Stauffer
Total Members 80
Band Day Entered - withdrew
Other Contests Delaware County - Class B 15th place
Indiana State Fair Farmer's Day Parade - 11th place
Other Event Ball State Band Day - Class B 6th place

Year 1975
Director Tim Stauffer
Total Members 60
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 14th place

Year 1974
Director Mark Schweickart
Total Members 100
Band Day Entered - withdrew

Year 1973
Director Mark Schweickart
Total Members 75
Band Day Did not participate
Other Contests North Webster Mermaid Festival - Small School 1st place
Delaware County - Class B 8th place
Other Event Ball State Parade of Bands - Class B 2nd place

Years 1970 - 1972
Band Day Did not participate

Year 1969
Director Max R. Jones
Total Members 74
Band Day 36th place-tie
Other Contest Delaware County - Class A 6th place-tie

Year 1968
Director Max R. Jones
Total Members 86
Band Day 31st place

Year 1967
Director Bruce W. Burns
Repertoire When You Wish Upon a Star
Boilermaker Special
Total Members 110
Band Day 30th place
Other Contest Delaware County - Class A 3rd place

Year 1966
Director Bruce W. Burns
Band Day Entered - withdrew
Other Contests North Webster Mermaid Festival - Large School 2nd place
Delaware County - Class A 3rd place

Year 1965
Director Bruce W. Burns
Repertoire Flag Entrance - Cohen
Band Day 38th place
Other Contest North Webster Mermaid Festival - Small School 3rd place
Delaware County - Class A 6th place

Year 1964
Director Bruce W. Burns
Repertoire Fanfare Contempora
Hello My Baby
Band Day 42nd place
Band Day Score 366
Other Contest Delaware County - Class A 4th place

Year 1963
Director Bruce W. Burns
Band Day 61st place-tie
Band Day Score 181
Other Contest Delaware County - Class A 12th place

Year 1962
Director Bruce W. Burns
Repertoire Anchor's Aweigh
Band Day 53rd place
Band Day Score 152

Year 1961
Director Ronald Weaver
Repertoire Charleston
Band Day 33rd place-tie
Band Day Score 177

Note: The new school corporation was formed in 1956 eventually consolidating Farmland, Green, Parker, and Stoney Creek High Schools.