August 28, 1968 August 27, 1969
Place Finalists Place Finalists
1 Highland (Anderson) 1 Marion
2 Marion 2 Ben Davis (Indianapolis)
3 Ben Davis (Indianapolis) 3 Highland (Anderson)
4 Anderson 4 Richmond
5 Lincoln (Vincennes) 5 Anderson
6 Richmond 6 Wapahani (Selma)
7 Southport (Indianapolis) 7 Madison Heights (Anderson)
8 Alexandria-Monroe (Alexandria) 8 Jasper
9 Spencer 9 Alexandria-Monroe (Alexandria)
10 Staunton 10 Columbus
11 Madison Heights (Anderson) 11 Lincoln (Vincennes)
12 Wapahani (Selma) 12 Spencer
13 Jefferson (Lafayette) 13 Shenandoah (Middletown)
14 West Vigo (West Terre Haute) 14 Scottsburg
15 Jasper 15 Staunton
16 Van Buren (Brazil) 16 Martinsville
Preliminary award winners Preliminary award winners
17 Wendell Willkie (Elwood) 17 West Vigo (West Terre Haute)
18 Martinsville 18 Eastbrook (Marion)
19 Portland 19 Van Buren (Brazil)
20 Columbus 20 Southport (Indianapolis)
21 Shenandoah (Middletown) 21 Pendleton Heights (Pendleton)
22 Wainwright (Lafayette) 22 Greenfield-Central (Greenfield)
23 Scottsburg 23tie Pike (Indianapolis)
24 Pendleton 23tie Portland
25 Brazil 24 Brazil
Also participating 25 Princeton
26 Pike (Indianapolis) Also participating
27 Carmel 26 Jeffersonville
28 Jeffersonville 27 Danville Community
29 Princeton 28 Salem
30 Fountain Central (Veedersburg) 29 Thorntown
31 Monroe Central (Parker) 30 Blue River Valley (Mt. Summit)
32 Noblesville 31 Carmel
33 Mt. Vernon (Fortville) 32 Muncie Southside
34 DeKalb (Waterloo) 33 Center Grove (Greenwood)
35 Monrovia 34 Norwell (Ossian)
36 Covington Community 35 Wainwright (Lafayette)
37 Wiley (Terre Haute) 36tie Clinton
38 Salem 36tie Monroe Central (Parker)
39 North Judson 37 North Judson-San Pierre (North Judson)
40 East Noble (Kendallville) 38 Wendell Willkie (Elwood)
41 Eastbrook (Van Buren) 39 Edgewood (Ellettsville)
42 Westview (Topeka) 40 Columbia City
43 Center Grove (Greenwood) 41 Monrovia
44tie Corydon Central 42 Owensville
44tie Lapel 43 Fort Branch
45 Fort Branch 44 Scecina Memorial (Indianapolis)
46 East Tipp (Lafayette) 45 DeKalb (Waterloo)
47tie Blue River Valley (Mt. Summit) 46 Corydon Central
47tie Crawfordsville 47 Triton Central (Fairland)
48 Thorntown 48 Switz City Central
49 North Vermillion (Cayuga) 49 South Newton (Kentland)
50 Beech Grove 50 Lapel
51 Paoli Community 51 Mississinewa Community (Gas City)
52 Edgewood (Ellettsville) 52 Central Noble (Albion)
53 Switz City Central 53 Gerstmeyer (Terre Haute)
54 Frankton 54 Mt. Vernon (Fortville)
55 Danville 55tie Fountain Central (Veedersburg)
56 North Central (Ramsey) 55tie Rising Sun
57 Scecina Memorial (Indianapolis) 56 Frankton
58 Cascade (Clayton) 57 Lakeland (LaGrange)
59 Gerstmeyer (Terre Haute) 58 Cowan (Muncie)
60 Owensville 59 Paoli
61 Rising Sun 60 Northridge (Middlebury)
62 Hauser (Hope) 61 Centerville
63 Worthington-Jefferson (Worthington) 62 North Vermillion (Cayuga)
64 Wheatfield

August 31, 1966 August 30, 1967
Place Top 10 Place Finalists
1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Crown Point 2 Madison Heights (Anderson)
3 Madison Heights (Anderson) 3 Highland (Anderson)
4 Anderson 4 Wendell Willkie (Elwood)
5 Richmond 5 Lincoln (Vincennes)
6 Highland (Anderson) 6 Jefferson (Lafayette)
7 Lincoln (Vincennes) 7 Richmond
8 Jefferson (Lafayette) 8 Alexandria-Monroe (Alexandria)
9 West Vigo (West Terre Haute) 9 Anderson
10 Alexandria-Monroe (Alexandria) 10 Spencer
Other award winners 11 Columbus
11 Southport (Indianapolis) 12 Wapahani (Selma)
12 Wendell Willkie (Elwood) 13 Southport (Indianapolis)
13 Pendleton 14 West Vigo (West Terre Haute)
14 Pike (Indianapolis) 15 Jeffersonville
15 Jasper 16 Princeton
16 Salem Preliminary award winners
17 Spencer 17 Marion
18 Scottsburg 18 Shenandoah (Middletown)
19 Wiley (Terre Haute) 19 Wiley (Terre Haute)
20 Danville 20 Jasper
21 Brazil 21 Salem
22 Noblesville 22 Beech Grove
23 Columbus 23 Mount Vernon
24 Zionsville 24 Staunton
25 Marion 25 DeKalb (Auburn)
Also participating Also participating
26 New Carlisle 26 Pike (Indianapolis)
27 Cascade (Clayton) 27 Mt. Vernon (Fortville)
28tie Middletown 28 Paoli
28tie Selma 29 Carmel
29 Clinton 30 Monroe Central (Parker)
30 Lapel 31tie Covington
31 Princeton 31tie Zionsville
32 Lebanon 32 Thorntown
33 Scecina Memorial (Indianapolis) 33 Scottsburg
34 Beech Grove 34 Lebanon
35 Greenfield 35 Van Buren (Brazil)
36 Paoli 36 Fort Branch
37 Edgewood (Ellettsville) 37 Edgewood (Ellettsville)
38 Worthington-Jefferson (Worthington) 38 Brazil
39 Carmel 39 East Noble (Kendallville)
40 Staunton 40 Noblesville
41 Lancaster Central (Bluffton) 41tie Clinton
42 Eastbrook (Van Buren) 41tie Scecina Memorial (Indianapolis)
43 Mount Vernon 42 Pendleton
44 Fort Branch 43 Fountain Central (Veedersburg)
45 Jeffersonville 44 Crawfordsville
46 Crawfordsville 45 Charles A. Beard Memorial School Corp. (Knightstown)
47 Van Buren (Brazil) 46 Danville Community
48 North Knox (Edwardsport) 47 North Knox (Edwardsport)
49 Waldron 48 Greenfield
50 Knightstown 49 Lapel
51 Mt. Vernon (Fortville) 50 Switz City Central
52 Thorntown 51 Union (Modoc)
53 Wes-Del (Gaston) 52 Westview (Shipshewana)
54 Corydon Central 53 Cascade (Clayton)
55 Union (Modoc) 54 Corydon Central
56 Owensville 55 Blue River Valley (Mt. Summit)
57 Ossian 56tie Center Grove (Greenwood)
58 Shipshewana-Scott (Shipshewana) 56tie Mississinewa Community (Gas City)
59 Mississinewa Community (Gas City) 57 Eastbrook (Van Buren)
60tie Mentone 58 North Vermillion (Cayuga)
60tie Rising Sun 59 Owensville
61 Hagerstown 60 North Central (Ramsey)
62 Clay City 61 Batesville Community
63 Switz City Central 62 Hauser (Hope)
64 Elnora 63tie Mentone
65 Haubstadt 63tie Monrovia
66 North Vermillion (Cayuga) 64 Montezuma
67 Hauser (Hope)
68 Wheatfield
69 Cory
70 Hamilton Heights (Arcadia)
71 Montezuma
72 Odon
73 Rossville

September 3, 1964 September 1, 1965
Place Top 10 Place Top 10
1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Crown Point
2 Madison Heights (Anderson) 2 Richmond
3 Lincoln (Vincennes) 3 Madison Heights (Anderson)
4 Anderson 4 Ben Davis (Indianapolis)
5 Highland (Anderson) 5 Lincoln (Vincennes)
6 Southport (Indianapolis) 6 Jefferson (Lafayette)
7 Alexandria-Monroe (Alexandria) 7 Jeffersonville
8 Richmond 8 Wendell Willkie (Elwood)
9 Crown Point 9 Anderson
10 Pendleton 10 Alexandria-Monroe (Alexandria)
Other award winners Other award winners
11 Noblesville 11 Southport (Indianapolis)
12 Beech Grove 12 West Vigo (West Terre Haute)
13 Wendell Willkie (Elwood) 13 Lebanon
14 Greenfield 14tie Highland (Anderson)
15 Worthington-Jefferson (Worthington) 14tie Spencer
16tie Lebanon 15 Greenfield
16tie Pike (Indianapolis) 16 Pendleton
16tie West Vigo (West Terre Haute) 17 Pike (Indianapolis)
17tie Columbus 18 Carmel
17tie Jasper 19tie Mount Vernon
19 Jefferson (Lafayette) 19tie Spencer
20 Princeton 20 Knightstown
21 Fort Branch 21 Worthington-Jefferson (Worthington)
22 Zionsville 22 Beech Grove
23 Middletown 23tie Covington
24 Van Buren (Brazil) 23tie North Knox (Edwardsport)
25 Jeffersonville 24tie Clinton
Also participating 24tie Middletown
26 Scottsburg 24tie Paoli
27 New Carlisle 25 Brazil
28 Mount Vernon Also participating (in performance order)
29 Carmel North Vermillion (Cayuga)
30 North Knox (Edwardsport) Cascade (Clayton)
31 Spencer Rossville
32 Lee L. Driver (Winchester) South Putnam (Fillmore)
33tie Blue River Valley (Mt. Summit) Van Buren (Brazil)
33tie Veedersburg 38 Monroe Central (Parker)
34 Selma Waldron
35tie Covington Zionsville
35tie Franklin Community Greenwood
36 Paoli Lancaster Township (Huntington)
37 Haubstadt Arlington
38 Brazil 30 Noblesville
39 Edgewood (Ellettsville) Lincoln Reserve Band (Vincennes)
40 Carthage Montpelier Community
41 Van Buren 46 Carthage
42 Monroe Central (Parker) Staunton
43 Lapel Versailles
44 Center Grove (Greenwood) Reserve Township (Montezuma)
45 Pine Village Churubusco
46 Elnora Eastbrook Community (Van Buren)
47 Staunton Springs Valley (French Lick)
48tie Cowan Lancaster Central (Bluffton)
48tie Lincoln Reserve Band (Vincennes) 65 Morton Memorial (Knightstown)
48tie Lowell Elnora
49 Thorntown Scottsburg
50 Arlington Francesville
51 Clay City Columbus
52 Greenwood Thorntown
53tie Batesville Owensville
53tie Prairie Heights (LaGrange) Spiceland
54 Mentone New Carlisle
55 Waldron Mississinewa Community (Gas City)
56 Rossville Vevay
57 Seeger Memorial (West Lebanon) 63 Hagerstown
58 Spiceland & Lewisville Prairie Heights (LaGrange)
59 Liberty Township (Chesterton) Salem
60 Shipshewana-Scott (Shipshewana) Scecina Memorial (Indianapolis)
61 Mississinewa (Gas City) Haubstadt
62 Owensville Greensburg
63 Morton Memorial (Knightstown) Lewis Cass (Logansport)
64 Southern Wells (Bluffton) Clay City
65 Francesville Wolf Lake
66tie West Washington (Campbellsburg) Lowell
66tie Switz City Central Rising Sun
67 Crawfordsville Hauser (Hope)
68 Hauser (Hope) 39 Lapel
69 Wheatfield Calumet (Gary)
70 Monmouth (Decatur) Edgewood (Ellettsville)
71 Springs Valley (French Lick) Kendallville
72tie Eastern (Bloomfield) Franklin Community
72tie Star City Center Grove (Greenwood)
73 Walnut Grove (Arcadia) 42 Blue River Valley (Mt. Summit)
74 New Palestine Mt. Vernon (Fortville)
75 East Rockcreek (Bluffton) Wheatfield
76 Lancaster Central (Bluffton) Lakeland (LaGrange)
77 North Liberty Fort Branch
78 Lancaster Township (Huntington)

August 27, 1962 1963
Place Top 10 Place Top 10
1 Lincoln (Vincennes) 1 Madison Heights (Anderson)
2 Madison Heights (Anderson) 2 Ben Davis (Indianapolis)
3 Highland (Anderson) 3 Anderson
4 Ben Davis (Indianapolis) 4tie Highland (Anderson)
5 Anderson 4tie Lincoln (Vincennes)
6 Southport (Indianapolis) 6tie Crown Point
7tie Salem 6tie Southport (Indianapolis)
7tie Richmond 8 Selma
8 Wendell Willkie (Elwood) 9 Columbus
9 Beech Grove 10 Alexandria-Monroe (Alexandria)
10 Crown Point Other award winners
Other award winners 11tie Salem
11 Jeffersonville 11tie Wendell Willkie (Elwood)
12 Paoli 11tie Zionsville
13tie Jasper 14 Princeton
13tie Princeton 15tie Jefferson (Lafayette)
14tie Carmel 15tie Lebanon
14tie Fort Branch 15tie Noblesville
15 Knightstown 18 Pendleton
16 Jefferson (Lafayette) 19 New Carlisle
17tie Franklin Community 20tie Carmel
17tie Middletown 20tie Fort Branch
17tie Noblesville 20tie Franklin Community
18 Mt. Summit 23tie Knightstown
19 Van Buren 23tie West Vigo (West Terre Haute)
20 Covington 23tie Worthington-Jefferson (Worthington)
21 Pike (Indianapolis) Also participating
22 Lincoln Reserve Band (Vincennes) 26 Pike (Indianapolis)
23tie Spencer 27 Lapel
23tie Zionsville 28tie Jeffersonville
24 Huntington Township (Huntington) 28tie Staunton
25 Royerton (Muncie) 30 Jasper
Also participating 31 Avon
26 Worthington-Jefferson (Worthington) 32 Middletown
27tie Avon (Indianapolis) 33 Lowell
27tie New Carlisle 34tie Van Buren
28tie Galveston 34tie Van Buren (Brazil)
28tie Lancaster Central (Bluffton) 36 Arlington
29tie Lee L. Driver (Winchester) 37 Richmond
29tie Plainville 38 Clinton
29tie Sheridan 39tie Covington
29tie Whiteland 39tie Mt. Summit
30 Turkey Run (Marshall) 41 Mount Vernon
31tie Lapel 42tie Calumet (Gary)
31tie Mount Vernon 42tie Lincoln Reserve Band (Vincennes)
32tie Hagerstown 44tie Brazil
32tie Waldron 44tie Ellettsville
33 Arlington 44tie Kewanna
34tie Ossian 47tie Montpelier
34tie Staunton 47tie Shoals Community
35 Shoals Community 47tie Waldron
36tie Center Grove (Greenwood) 50 Liberty Township (Chesterton)
36tie Cowan 51 Lee L. Driver (Winchester)
36tie Elmore Township (Elnora) 52 Spencer
37tie Chrysler (New Castle) 53tie Rising Sun
37tie Thorntown 53tie Shipshewana-Scott (Shipshewana)
38 Huntertown 55tie Center Grove (Greenwood)
39tie Morton Memorial (Knightstown) 55tie Pine Village
39tie Pine Village 55tie Whiteland
39tie Van Buren (Brazil) 58tie Thorntown
40tie Calumet (Gary) 58tie Veedersburg
40tie Edinburgh 60 Dillsboro
40tie Fowler 61tie Clay City
41tie Clinton 61tie Monroe Central (Farmland & Parker)
41tie Liberty Township (Chesterton) 63 Odon
41tie Mentone 64 Sheridan
41tie Spiceland 65tie Middlebury
42 Ellettsville 65tie Monmouth (Decatur)
43 Shipshewana-Scott (Shipshewana) 67tie Elnora
44 North Judson 67tie North Webster
45tie Fillmore 67tie Vevay-Patriot
45tie Odon-Madison (Odon) 70tie Fillmore
46tie Otterbein 70tie Plymouth
46tie Veedersburg 72 Morton Memorial (Knightstown)
47 Springs Valley (French Lick) 73 Amo
48tie Carthage 74tie Mentone
48tie Monmouth (Decatur) 74tie West Washington (Campbellsburg)
49tie Hymera 76 New Palestine
49tie North & South Caston (Caston) 77 Hauser (Hope)
50 Orleans 78 Francesville
51 Rising Sun 79 North Judson
52 Vevay 80 Rossville
53 Monroe Central (Farmland) 81 Star City
54 Stilesville 82 Orleans
55 North Salem 83 Haubstadt
56 Eastern (Bloomfield) 84 Lancaster Township (Bluffton)
57 Hauser (Hope) 85 Switz City Central
58 Haubstadt 86 Eastern (Bloomfield)
59tie Hartford Center (Geneva) 87 Fowler
59tie Walnut Grove (Arcadia)
60 Lancaster Township (Huntington)
61 Amo
62 Union Center (Markle)
63 Union (College Corner)
64 North Liberty
65 Star City

September 1, 1960 August 31, 1961
Place Band Place Band
1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Anderson 2 Crown Point
3 Lincoln (Vincennes) 3tie Highland (Anderson)
4 Crown Point 3tie Lincoln (Vincennes)
5tie Madison Heights (Anderson) 3tie Madison Heights (Anderson)
5tie Southport (Indianapolis) 4 Selma
6 Salem 5 Wendell Willkie (Elwood)
7 Highland (Anderson) 6tie Jasper
8 Selma 6tie Southport (Indianapolis)
9 Zionsville 7 Richmond
10tie Jeffersonville 8 Beech Grove
10tie Mount Vernon 9tie Franklin Community
10tie Wendell Willkie (Elwood) 9tie Jeffersonville
Additional award winners 10 Mount Vernon
11 Jasper Additional award winners
12 Richmond 11 Zionsville
13 Princeton 12tie Royerton (Muncie)
14 Franklin 12tie Spencer
15 Chrysler (New Castle) 13 Noblesville
16tie Beech Grove 14tie Avon (Indianapolis)
16tie Clay City 14tie Ellettsville
17 Hagerstown 14tie Hagerstown
18 Carmel 14tie Knightstown
19 Huntington & Lancaster Townships (Huntington) 14tie Princeton
20 Spiceland 15 Odon-Madison (Odon)
21 Knightstown 16tie Elmore Township (Elnora)
22 Francesville 16tie Paoli
23tie Carthage 17tie Galveston
23tie Clinton 17tie Pike Township (New Augusta)
24tie Galveston 18 Carmel
24tie Pike Township (New Augusta) 19 Clinton
25 Noblesville 20 Chrysler (New Castle)
26 Churubusco 21 Whiteland
27tie Fowler 22 Worthington-Jefferson (Worthington)
27tie Middletown 23tie Carthage
28 Jackson Central (Arcadia) 23tie Middlebury
29 Otter Creek (North Terre Haute) 24tie Mt. Summit
30 Whiteland 24tie Otter Creek (North Terre Haute)
Also participating 24tie Veedersburg
31 Ellettsville Also participating
32tie Center Grove (Greenwood) 25tie Arlington
32tie Lee L. Driver (Winchester) 25tie Center Grove (Greenwood)
33tie Greenwood 25tie Huntington Township (Huntington)
33tie Medaryville 26 Pine Village
33tie Paoli 27 Bluffton
33tie Southwestern (Shelbyville) 28tie Plainville
34 Veedersburg 28tie Fort Branch
35tie East Rockcreek (Bluffton) 29tie Lee L. Driver (Winchester)
35tie Shoals Community 29tie Vevay
36tie Avon (Indianapolis) 29tie Mentone
36tie Thorntown 30tie Attica
37tie Coalmont 30tie Coalmont
37tie Elmore Township (Elnora) 31tie Berne-French (Berne)
37tie Steele Township (Plainville) 31tie Fillmore
38tie Adams Central (Monroe) 31tie Spiceland
38tie Lancaster Central (Bluffton) 32 Monmouth (Decatur)
39 Monmouth (Decatur) 33tie Francesville
40tie Bryant 33tie Monroe Central (Parker)
40tie Montpelier 33tie Montpelier
41 Mentone 33tie Orleans
42 Westfield 34tie Fowler
43 Worthington-Jefferson (Worthington) 34tie Thorntown
44 Wawaka 35 Union Center (Markle)
45 Amo 36tie Batesville
46tie Earl Park 36tie East Rockcreek (Bluffton)
46tie Warren 36tie Haubstadt
47tie Fillmore 36tie Star City
47tie North Liberty 37tie Edinburgh
48tie Morton Memorial (Knightstown) 37tie Hamilton
48tie Straughn 37tie Shoals Community
48tie Union Center (Markle) 37tie Van Buren
49 Petroleum 38tie North Judson
50 Hartford Center (Geneva) 38tie Plainfield
51 Odon-Madison (Odon) 39 Monticello
52 Solsberry 40tie Bryant
53 Waveland 40tie Southwestern (Shelbyville)
54 Union (College Corner) 41 Union (College Corner)
55 Star City 42 Middletown
56 Rossville 43 Lancaster Central (Bluffton)
Disqualifed (over time limit) 44tie Concord (Elkhart)
Arlington 44tie Dillsboro
Cowan 45 Morton Memorial (Knightstown)
Huntertown 46tie Lancaster Township (Huntington)
Mt. Summit 46tie Redkey
Ossian 47 Cowan
Van Buren 48tie Eastern Consolidated of Greene County (Solsberry)
48tie Warren
48tie Wheatfield
Disqualified (over time limit)
Anderson
Brazil
Van Buren (Brazil)
Walnut Grove (Arcadia)