WABASH HIGH SCHOOL APACHE TRIBE

WABASH, INDIANA

 

 

2016 Band Day

 

 

Year 2016
Director William Woodruff
Assistant Director Kaitlyn Whinery
Drum Major Nick Rhoads
Guard Choreographer Amy Allen
Show Theme/Title Dreamers of Dreams
Repertoire Pure Imagination
Shadows Unleashed
Dark Prophecy
Total Members 20
Band Day 40th place
Band Day Score Prelims - 43.975
Contests Centerville - 16th place
Muncie Central - 24th place

 

 

Years 2014 - 2015
Band Day Did not participate

 

 

Year 2013
Director William Woodruff
Assistant Directors Ellen Terry, Parker Terry, Lee Fritz
Drum Major Liz Hendricks
Show Theme/Title Ninjas in Fedoras
Repertoire Vertigo
Total Members 19
Band Day 34th place
Band Day Score Prelims - 41.55
Other Contests Centerville - 10th place
Jay County - 14th place
Muncie Southside - 16th place
Noblesville - 21st place
Winchester - 16th place

 

 

Year 2012
Director William Woodruff
Assistant Directors Ellen Terry, Parker Terry, Lee Fritz
Drum Major Madison Miller
Show Theme/Title The Machine
Repertoire Foundry
Total Members 16
Band Day 27th place
Band Day Score Prelims - 51.75
Other Band Day Award Class A 2nd place
Other Contests Noblesville - 11th place
Jay County - 15th place
Muncie Southside - 18th place
Wayne County - 17th place
Winchester - 16th place
Other Activities - 2012/2013 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Silver Rating

 

 

Year 2011
Director William Woodruff
Assistant Director Ellen Terry
Show Theme/Title The Demon Barber
Total Members 18
Band Day 37th place
Band Day Score Prelims - 34.95
Other Contests Noblesville - 10th place
Jay County - 19th place
Wayne County - 15th place
Winchester - 12th place
Other Activities - 2011/2012 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Silver Rating

 

 

Year 2010
Band Day Did not participate

Year 2009
Director Cara Thornberry
Auxiliary Directors Teresa Kelly, Rhonda Reynolds
Additional Staff Derrick Braswell, Billy Cox, Bryan DeWitt, Chuck Reynolds, Eric Thornbury, Devin Slavin
Drum Majors Heather Slee, Haleigh Mann, Juliann Nelson
Show Theme/Title Half-Mast
Repertoire At Dawn They Slept
An American Elegy
Flight Of Valor
Total Members 28
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 69.40; Prelims - 70.50 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Centerville - 10th place
Muncie Southside - 10th place
Jay County - 10th place
Delaware County - 11th place
Winchester - 5th place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AAA Gold Rating

 

 

Year 2008
Director Art Conner
Assistant Director Eric Bailey
Auxiliary Directors Sue Ellen Sopher - Director; Rhonda Reynolds - Assistant
Additional Staff Cara Thornberry, Chuck Reynolds, James Atkins (Perc), Ryan Thompson, Mike Wilson
Drum Majors Daniel Border, Dylan Hiner, Justin Mann
Show Theme/Title Welcome to Swing Street:  A Salute to Tony Bennett
Repertoire Rags to Riches
I Left My Heart in San Francisco
Sing You Sinners
Total Members 32
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 54.15
Other Band Day Award Small Band - 6th place
Other Contests Delaware County - 9th place
Jay County - 10th place
Muncie Southside - 10th place
Winchester - 7th place

 

 

Year 2007
Director Art Conner
Assistant Director Eric Bailey
Auxiliary Directors Sue Ellen Sopher; Assistant - Rhonda Reynolds
Additional Staff Drill - Eric Bailey; Music - Chuck Reynolds; Craig Rogers - Percussion; Austin Foster, Mike Wilson, Leah Leland
Drum Majors Heather Kastner, Lindsay Knee
Repertoire The Witch and the Saint (by Stephen Reineke)
Total Members 38
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 66.21; Prelims - 64.22 (12th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Delaware County - 9th place
Winchester - 5th place (2nd place small band)
Jay County - 7th place
Muncie Southside - 10th place (1st place small band)

 

 

Year 2006
Director Art Conner
Assistant Director Eric Bailey
Auxiliary Directors Lydia Goodwin, Todd Hinton; Assistant Director - Emily Lynn
Additional Staff Bret Winterheimer, Visual Coordinator; Drill - Doug Goodwin; Music - Chad Gayso; Percussion Book - Keith Farney; Rebekah Weaver - Percussion Instructor; Ben Handel - Assistant Percussion Instructor; Mike Wilson, Austin Foster and Nick Perez
Drum Majors Kaitlyn Whinery, Anne Willmert
Show Theme/Title Pathways
Repertoire Road to Perdition
Total Members 41
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 69.60; Prelims - 69.40 (7th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place
Other Contests Muncie Southside - 8th place
Jay County - 7th place
Delaware County - 12th place
Winchester - 7th place (3rd place small band)
Other Activities - 2006/2007 School Year
IHSCGA Class AA Gold Rating
ISSMA Concert Band - Group II Gold Rating
Group II "With Distinction" Recipient

 

 

Year 2005
Director Art Conner
Additional Staff Doug Goodwin, Eric Bailey, Mike Wilson, Alex Snyder, Chad Gayso, Keith Farney, Derek Winstead, Sabrina Paxton, Tyla Doss, Lydia Goodwin - Guard,  Rebekah Weaver - Percussion
Drum Majors Chris Ross, Kristin Slee, Katy Merriman
Show Theme/Title The Science of Fire:  I - Spark; II - Firestorm; III - Regeneration
Repertoire Pilatus - Mountain of Dragons (by Stephen Reineke)
Total Members 46
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 73.48;  Prelims - 73.35 (6th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 6th place
Winchester - 5th place
Jay County - 4th place
Delaware County - 7th place
Other Activities - 2005/2006 School Year
IHSCGA State Prelims - Class AA Silver Rating

 

 

Year 2004
Director Art Conner
Guard Instructor Tyla Doss
Additional Staff Doug Goodwin, Keith Farny, Greg Genna, Eric Bailey, Mark McKowen, Mike Wilson
Drum Majors Austin Foster, Kylie Carpenter
Show Theme/Title RED SKY AT MORNING - The Art Of A Storm
Repertoire Warning - Category V (by Adam Ardner & Doug Goodwin)
Lento - The Rains (by Philip Sparke)
Into The Storm - Landfall (by Robert W. Smith)
Total Members 49
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 74.95;  Prelims - 70.70 (7th place)
Additional Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 12th place
Winchester - 8th place
Jay County - 5th place
Other Activities - 2004/2005 School Year
Other Events Purdue Band Day participant
IHSCGA State Prelims - Class A Participant (Class AA Regular Season)

 

 

Year 2003

Directors

Art Conner, Adam Ardner
Drum Majors Kylie Carpenter, Austin Foster
Show Theme/Title Music From A British Master...Gustav Holst
Repertoire Prelude
Moorside March
Intermezzo from First Suite in E-Flat
Song Without Words from Second Suite in F
March from First Suite in E-Flat

Total Members

40

Band Day

13th place

Band Day Scores

Finals - 65.65;  Prelims - 68.90 (11th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place;  Small Band - Best Percussion

Other Contests

Muncie Southside - 10th place
Winchester - 8th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 7th place
Other Activities - 2003/2004 School Year

IHSCGA

State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 2002

Director

Art Conner

Drum Majors

Stephanie Cusak, Justin Spring
Repertoire Variations On A Korean Folk Song

Total Members

33
Band Day 13th place

Band Day Scores

Finals - 68.60;  Prelims - 65.75 (14th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 6th place 

Other Contests

Muncie Southside - 7th place
Winchester - 6th place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 6th place
Other Activities - 2002/2003 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 2001

Director

Art Conner
Show Theme/Title The Brain
Repertoire Clans Requiem Cordom Polka
Horkinsinchord Concerto
Cocoon
Harmony Lara
Short Ride In A Fast Machine

Total Members

35
Band Day 15th place

Band Day Scores

Finals - 59.35;  Prelims - 56.25 (15th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place

Other Contests

Delaware County 9th place
Muncie Southside - 6th place
Winchester - 7th place
Other Activities - 2001/2002 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 2000

Director

Art Conner
Show Theme/Title The American West
Repertoire The Promise Of Living
The Magnificent Seven
Silverado

Total Members

36
Band Day 10th place

Band Day Scores

Finals - 65.45;  Prelims - 63.45 (10th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 3rd place;  Best Marching

Other Contests

Delaware County - 7th place
Anderson - 4th place
Jay County - 3rd place
Other Activities - 2000/2001 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

Year 1999

Director

Art Conner
Show Theme/Title From The New World
Repertoire New World Symphony

Total Members

47
Band Day 19th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 7th place 

Band Day Score

Prelims - 54.90 

Other Contests

Jay County - 8th place

Shelby County - 6th place
Winchester - 10th place
Anderson - 9th place
Delaware County - 10th place
Other Activities - 1999/2000 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 1998

Director

Art Conner
Show Theme/Title The Legend Of The Four Chaplains
Repertoire The Light Eternal

Total Members

49
Band Day 15th place

Band Day Scores

Finals - 58.00;  Prelims - 57.60 (14th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place 

Other Contests

Delaware County - 12th place
Winchester - 11th place
Anderson - 7th place
Jay County - 8th place

 

 

Year 1997

Director

Art Conner

Drum Majors

Adam Hahn, Alan Craft
Show Theme/Title The Sacred Music of John Rutter
Repertoire Festival Prelude
Gaelic Blessing
O Clap Your Hands

Total Members

47
Band Day 15th place

Band Day Score

Finals - 60.95;  Prelims - 55.90 (16th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 6th place 

Other Contests

Delaware County - 9th place
Johnson County - 4th place
Jay County - 11th place
Winchester - 8th place

 

 

Year 1996

Director

Art Conner

Drum Major

Amy Gackenheimer
Show Theme/Title Russian Images
Repertoire Festive Overture
Salvation Is Created
Pictures At An Exhibition

Total Members

50
Band Day 12th place

Band Day Scores

Finals - 58.50;  Prelims - 60.35 (10th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 3rd place & Best Auxiliary

Other Contests

Delaware County - 7th place
Winchester - 5th place
Jay County - 6th place
Johnson County - 5th place
Paul Harding - 5th place

 

 

Year 1995

Director

Art Conner

Drum Major

Alinda Richards
Show Theme/Title Selections from "The Music Man"
Repertoire 76 Trombones
`Til There Was You
Pick A Little, Talk A Little/Goodnight Ladie
76 Trombones/Goodnight My Someone
76 Trombones

Total Members

45
Band Day 14th place

Band Day Score

Prelims - 62.15

Additional Band Day Awards

Small Band - 6th place  

Other Contests

Delaware County - 9th place
Winchester - 8th place
Johnson County - 7th place
Paul Harding - 3rd place

Other Achievements 1995/1996 School Year

Bowls Outback Bowl Festival Parade - Small Band Class 1st place

 

 

Year 1994

Director

Art Conner

Drum Major

Kathy Reed
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Repertoire Tonight
Dance In The Gym
America
Somewhere
Quintet

Total Members

53
Band Day 19th place

Band Day Score

Prelims - 49.85 

Additional Band Day Awards

Small Band - 8th place  

Other Contests

Anderson - 9th place
Jay County - 11th place

 

 

Year 1993

Director

Art Conner

Drum Major

Kathy Reed
Repertoire Triumph
MacArthur Park
My Favorite Things

Total Members

51
Band Day 14th place

Band Day Scores

Finals - 47.70;  Prelims - 46.65 (16th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 4th place  

Other Contests

Delaware County - 8th place
Anderson - 8th place
Jay County - 6th place
Johnson County - 6th place

 

 

Year 1992

Director

Art Conner

Drum Major

Vanessa Tounsel
Repertoire Brass Factory
Live & Let Die
Hey Jude

Total Members

45
Band Day 22nd place

Band Day Score

Prelims - 47.05 

Other Contests

Delaware County - 8th place
Anderson - 12th place
Jay County - 10th place

 

 

Year 1991

Director

Art Conner

Drum Major

Mark Zolman
Repertoire Bravado
New York, New York
Battle Hymn Of The Republic

Total Members

37
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 40.60 
Other Contests Anderson - 13th Place
Jay County - 13th place

 

 

Year 1990

Directors

Art Conner, Chris Hickman
Repertoire Shine Down
Malaguena
Goin' Home

Total Members

36
Band Day 21st place

Band Day Score

Prelims - 47.40 

Additional Band Day Awards

Small Band - 6th place

Other Contests

Delaware County - 12th place
Anderson - 11th place

Year 1989

Directors

Art Conner, Chris Hickman

Drum Major

Jeff McGovern
Repertoire Stealth
Who Will Buy?
Do You Wanna Dance?

Total Members

42
Band Day 19th place

Additional Band Day Awards

Small Band 4th place  

Band Day Score

Prelims - 48.85 

Other Contests

Delaware County - Class B 5th place
Anderson - Class B 5th place
Jay County - Class B 6th place

 

 

Year 1988

Directors

Art Conner, Chris Hickman

Drum Majors

Carrie Barrus, Angie Lee
Repertoire Excelsior
Sweet Georgia Brown
(I've Had) The Time Of My Life

Total Members

39
Band Day 19th place

Band Day Score

Prelims - 63.95 

Additional Band Day Awards

Small Band - 4th place 

Other Contests

Delaware County - Class B 5th place
Anderson - Class B 5th place
Jay County - Class B 5th place

 

 

Year 1987

Directors

Art Conner, Chris Hickman

Drum Majors

Carrie Barrus, Byron Long
Repertoire Ventura
Old Time Rock & Roll
For Your Eyes Only

Total Members

55
Band Day 28th place

Band Day Score

Prelims - 53.25 

Other Contests

Delaware County - Class B 9th place
Anderson - Class B 7th place
Jay County - Class B 8th place

 

 

Year 1986

Directors

Art Conner, Chris Hickman

Drum Major

Kathy Knee
Repertoire Taurus
I Got Rhythm
Johnny Comes Marching Home
Simple Gifts

Total Members

57
Band Day 23rd place

Band Day Score

Prelims - 61.95 

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place  

Other Contests

Anderson - Class B 5th place
Delaware County - Class B 6th place

 

 

Year 1985

Directors

Art Conner, Chris Hickman
Drum Major Michelle Hall
Repertoire Ciera
That's A Plenty
Can't Fight This Feeling

Total Members

66
Band Day 21st place

Band Day Score

Prelims - 54.76 

Other Contests

Delaware County - Class B 6th place
Jay County - Class B 6th place

 

 

Year

1984

Directors Art Conner, Chris Hickman

Drum Majors

Michelle Hall, Bill Hapner
Repertoire The Magnificent Seven
On Broadway
Hello
Total Members 72
Band Day 19th place

Band Day Score

Prelims - 64.99

Additional Band Day Awards

Small Band - 4th place  

Other Contests

Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 5th place
Shelby County - Class B 3rd place
Anderson - Class B 5th place

 

 

Year 1983

Directors

Art Conner, Ed Norris

Drum Majors

Jeff Knee, Tim Waters
Repertoire El Tigre
Chattanooga Choo-Choo/I've Been Working On The Railroad
Only Time Will Tell

Total Members

60
Band Day 14th place

Band Day Score

Finals - 61.06 

Additional Band Day Awards

Small Band - 3rd place  

Other Contests

Delaware County - Class B 6th place
Winchester - Class B 6th place
Shelby County - Class B 2nd place
Anderson - Class B 4th place

Other Achievements - 1983/1984 School Year

IHSCGA Class AA 6th place

 

 

Year 1982
Directors Art Conner, Ed Norris

Drum Majors

Jeff Knee, Tim Waters
Repertoire Firebird
Twilight Zone-Twilight Tone
Somewhere Down The Road
Total Members 81
Band Day 16th place

Band Day Score

Finals - 851 

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place 

Other Contests

Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 5th place
Shelby County - Class B 2nd place
Madison Heights - Class B 4th place

 

 

Year 1981

Directors

Art Conner, Ed Norris
Repertoire Star Wars Main Title, Throne Room, & End Title
Birdland
Through The Eyes Of Love

Total Members

72
Band Day 16th place

Band Day Score

Finals - 919 

Other Contests

Delaware County - Class B 8th place
Winchester - Class B 4th place
Shelby County - Class B 2nd place

 

 

Year 1980

Directors

Art Conner, Ed Norris
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Repertoire Maria
Tonight
America
Cool
Somewhere

Total Members

78
Band Day 25th place

Band Day Score

Prelims - 825 

Other Contests

Delaware County - Class B 9th place
Winchester - Class B 6th place

 

 

Year 1979

Directors

Art Conner, Ed Norris
Repertoire Conquistador
Espana
What Kind Of Fool Am I?

Total Members

76
Band Day 28th place

Band Day Score

Prelims - 846 

Other Contest

Delaware County - Class B 8th place

 

 

Year 1978

Directors

Art Conner, Ed Norris
Repertoire American Folk Spectacular

Total Members

104
Band Day 25th place

Band Day Score

Prelims - 840 

Other Contests

Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 3rd place

 

 

Year 1977

Directors

Art Conner, Ed Norris
Repertoire Minstrel Boy
Camptown Races
Froggie Went A Courtin'
Shenandoah

Total Members

76
Band Day 30th place
Band Day Score Prelims - 872 

Other Contests

Delaware County Class B 7th place
Winchester - Class B 2nd place
Parades Peru Circus Days - 1st place
Rochester - 3rd place

 

 

Year 1976

Directors

Art Conner, Ed Norris
Repertoire Strike Up The Band
Charleston
Wabash Cannonball

Total Members

66
Band Day 35th place

Band Day Score

Prelims - 666 

Other Contests

Delaware County - Class B 8th place
Winchester - Class B 4th place

 

 

Year 1975

Directors

Art Conner, Ed Norris
Repertoire March from First Suite In E Flat
Patriotic Medley

Total Members

71
Band Day 29th place

Band Day Score

Prelims - 709 

Other Contests

Delaware County Class B 2nd place
Winchester - Class B 2nd place
Parades Wabash Canal Days - 1st place

 

 

Year 1974

Directors

Art Conner, Ed Norris
Repertoire I Love A Parade
Give It One
Wabash Cannonball

Total Members

68
Band Day 37th place

Band Day Score

Prelims - 715

Other Contests

Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 3rd place
Parades Salamonie - 2nd place
Peru Circus Day - 4th place
Wabash Canal Days - 1st place
Carthage - 2nd place

 

 

Year 1973
Directors Art Conner, Ed Norris
Repertoire Johnny Comes Marching Home
MacArthur Park
Wabash Cannonball
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 2nd place
Parades Ball State Parade of Bands - Class A 13th place
DeKalb County Fall Free Fair - Class A 5th place
Peru Circus Days - 1st place
Warsaw - 1st place
Wabash Canal Days - 1st place
Roann Festival - 1st place
North Webster - 7th place

 

 

Year 1972
Director Art Conner
Repertoire Chester
The Horse
Yankee Doodle Dandy
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 9th place
Parades Roann Festival - 5th place
Peru Circus Parade - 2nd place
DeKalb County Free Fall Fair - 1st place
Wabash Canal Days - 2nd place

 

 

Year 1971
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 13th place

 

 

Year 1970
Director William Steiner
Total Members 81
Band Day 52nd place
Score 611

 

 

Years 1954 - 1969
Band Day Did not participate

 

 

Years 1947 - 1953
Band Day Participation unknown